Budowa domu to duża inwestycja, która może być kosztowna. Jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zaoszczędzić w trakcie tego procesu. Co zrobić, aby wydatki się nie piętrzyły?

Oto zasady, które pozwolą ci zaoszczędzić podczas budowy domu:

  1. Zacznij od wyboru odpowiedniej działki.
    • Najlepszy teren pod budowę taniego domu to teren płaski. Duża różnica poziomów terenu czy skarpy na działce – spowodują konieczność wykonania mocniejszych i masywniejszych fundamentów, wyrównywania poziomu pod domem ( nawożenia piasku pod posadzkę). Poza tym, aby pokonać różnice wysokości w terenie będziesz musiał wykonać dodatkowe schody a to też znaczący koszt. Jest to również mało funkcjonalne. Dom parterowy z bezpośrednim wyjściem do ogrodu to wygodne rozwiązanie. Możesz połączyć wnętrze domu z otoczeniem – powiększysz w ten sposób przestrzeń.
    • Sprawdź przed zakupem działki – co znajduje się pod ziemią. Zleć badania geotechniczne. Unikniesz kosztownych niespodzianek. Z badań gruntowych dowiesz się jaki jest:
      • rodzaj gruntu,
      • poziom wód gruntowych lub
      • czy w ziemi znajdują się jakieś elementy betonowe lub śmieci.
Wymiana gruntu słabonośnego lub jego wzmacnianie będzie bardzo kosztowne. Jak również likwidacja starych fundamentów czy wywiezienie śmieci znajdujących się pod ziemią. Natomiast wysoki poziom wód gruntowych wymaga wykonania mocniejszych fundamentów, które uszczelnią konstrukcje domu. Może zajść konieczność wykonania płyty fundamentowej w technologii „białej wanny”.
  1. Budowa domu taniego to wybór odpowiedniego projektu!
    • Postaw na dom nieduży, który optymalnie będzie dostosowany do twoich potrzeb. W tym celu opracuj listę. Standardowe oczekiwania inwestorów to: salon, kuchnia, trzy sypialnie, łazienka ogólna. Przeanalizuj również np.: wielkość pomieszczeń, jak duże sypialnie, kuchnia połączona z salonem czy oddzielna, oddzielne pomieszczenie na garderobę to dodatkowa powierzchnia oraz większe koszty budowy. Jednak garderoba też wygoda. Decyzja należy do ciebie!
    • Budynek parterowy lub parterowy z poddaszem to mniejsze koszty. W domu parterowym nie musisz wykonywać schodów oraz ciężkiego stropu i w ten sposób zmniejsz koszty budowy.
    • Prosta bryła, brak rozbudowanej i rozłożystej przestrzeni. Mniej załamań ścian, wykuszy, balkonów znacząco obniży cenę budowy domu.
    • Rozpiętość ścian zewnętrznych najlepiej, aby wynosiła ok 6 m. W ten sposób unikniesz konieczności wykonywania ścian konstrukcyjnych, które zawsze podnoszą koszt realizacji.
    • Wybież dach dwuspadowy bez lukarn z tradycyjną więźbą drewnianą.
    • Zminimalizuj piony sanitarne. Umieszczaj w bezpośrednim sąsiedztwie łazienkę z pomieszczeniem gospodarczym oraz razie domu piętrowego zlokalizuj łazienki jedną nad drugą, aby wykorzystać jeden pion.
    • Wielkość i ilość okien. Mniejsze okna to niższe koszty. Jednak większe przeszklenia od południa umożliwią wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzania domu oraz prawidłowego nasłonecznienia wnętrza.
Zrezygnuj z okien od północy – unikniesz dużych strat ciepła! Zabezpieczysz dom przed wychłodzeniem.
  1. Zagospodarowanie działki!
    • Nie rób dużej powierzchni utwardzonej, czyli kostki pod przejścia, chodniki czy podjazd. Pozostaw jak najwięcej powierzchni naturalnej-zielonej. W ten sposób zminimalizujesz koszty.
    • Zastosuj niewielki taras.

Pamiętaj, że oszczędzanie na budowie domu może wymagać pewnego kompromisu. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między oszczędnościami a jakością wykonania. Nie zawsze najtańsze rozwiązanie jest najlepsze, a inwestowanie w niektóre elementy o większej trwałości i efektywności energetycznej może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *