Śmietnik na działce jest ważnym elementem zagospodarowania działki, który nie tylko przyczynia się do utrzymania czystości i porządku. Estetyczne i odpowiednio zaprojektowane będą pasowały do ogólnego wyglądu domu.

Śmietnik na działce to świetny sposób na odpowiednie gospodarowanie odpadami i utrzymanie czystości wokół domu. Dbanie o środowisko jest coraz ważniejsze, a posiadanie własnego śmietnika daje nam kontrolę nad segregacją i utylizacją odpadów. Jeśli rozważasz budowę śmietnika na swojej działce, oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w tym procesie.

Przepisy prawa budowlanego nakazują na działkach budowlanych przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

Chodzi tutaj m.in. o miejsca takie jak:

  1. zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi;
  2. utwardzone place do ustawiania zamykanych kontenerów.
W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości śmietnika od granicy działki czy okien w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi – nie określa się. W przypadku innych rodzajów zabudowy warunki techniczne określają minimalne odległości.

Przepisy nie określają minimalnych wymagań odległości śmietnika od okien i drzwi pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi ( w domu jednorodzinnym). Odradzam takie rozwiązanie, ze względu na bezpośredni kontakt mieszkania z nieprzyjemnymi zapachami i owadami.

Dojście i dojazd do śmietnika z zewnątrz musi być utwardzony dla służb porządkowych.

Budowa śmietnika nie wymaga pozwolenia na budowę!

Śmietnik zalicza się do obiektów małej architektury, zgodnie z art. 3 ust. 4 pkt. c) Prawa Budowlanego nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Wybierz odpowiednie miejsce!

Znajdź dogodne miejsce na swojej działce, gdzie chciałbyś umieścić śmietnik. Upewnij się, że jest to obszar łatwo dostępny zarówno dla ciebie, jak i dla odbiorcy śmieci.

Prawidłowe i przemyślane jego zlokalizowanie na działce, uprzyjemni codzienność domowników. Warto przeanalizować ustawienie i konstrukcję śmietnika na etapie projektowym, aby był wygodny w użytkowaniu i jednocześnie niewidoczny. Również w istniejącym domu można wybudować funkcjonalną, ukrytą wiatę.

Warto jednak pamiętać, iż obecne sortowanie odpadów wymaga dużo więcej powierzchni na worki lub pojemniki. Należy przewidzieć przestrzeń na 4 do 6 frakcji. Domowe odpady segregujemy na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, zmieszane oraz zielone.

Śmietnik od ulicy!

Możesz zaplanować altanę śmietnikową wbudowanych w ogrodzenie od strony ulicy oraz zamontować furtkę.

Decydując się na budowę altany śmietnikowej możesz wykorzystywać ją również na inne cele. Na przykład, można go wykorzystać jako praktyczny schowek na narzędzia ogrodowe, worki czy sprzęt do utrzymania czystości. To pozwoli na uporządkowanie przestrzeni i zapewnienie dogodnego miejsca do przechowywania.

Masz do wyboru:

  1. altanę śmietnikową, czyli wydzielony ściankami ( pełnymi lub ażurowymi ) placyk na pojemniki,
  2. lub otwartą przestrzeń na zamykane kontenery.

Przed wyborem śmietnika, sprawdź dostępność miejsca, estetykę otoczenia, oraz funkcjonalność.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *