Dobre stosunki sąsiedźkie to podstawa harmonijnego życia. Przerastające gałęzie i korzenie na sąsiednią działkę mogą doprowadzić do długotrwałego konfliktu. Dlatego nie warto ryzykować pogorszenia stosunków z ludźmi, których pewnie widzimy codziennie.

 

W jakiej odległości od granicy działki sadzić drzewa i krzewy, czym należy sie kierować przy wyborze nowych nasadzeń.

Teoretycznie nie ma przepisów, które określały by odległości drzew od granicy działki. Warto jednak zachować bezpieczną ogległość.

 

Kupując młode sadzonki drzew, nie zastanawiamy się jakie wielkości osiągną dorosłe drzewa. Dlatego przed kupnem roślin warto dowiedzieć się u sprzedawcy lub w internecie, jakie rozmiary osiągnie konkretny gatunek, np.: jakiej średnicy jest korona drzewa, czy korzenie są rozłożyste i w efekcie mogą zniszczyć fundamenty ogrodzenia lub jego cokół.

 

Jeśli zamierzamy sadzić drzewa owocowe, należy pamiętać o spadających na sąsiedni grunt owocach. To co znajduje się po stronie sąsiada i na jego terenie jest jego własnością.

 

Zbyt bliska odległość drzewa lub większego skupiska krzewów od granicy może zniszczyć ogrodznie, jego fundamenty lub uniemożliwić jego konserwację.

 

Prawo sąsiada do usunięcia gałęzi lub korzeni przechodzących na jego stronę.

Właściciel sąsiedniej działki może zażądać od nas usunięcia gałęzi lub korzeni w określonym terminie. Jeśli tego nie zrobimy w wyznaczonym czasie sąsiad może zrobić to samodzielnie. Jednak nie ma prawa wyciąć drzewa lub doprowadzić do jego zniszczenia. Na usunięcie drzew i krzewów w konkretnych przypadkach wymagane jest zezwolenie, a jego brak grozi karami pieniężnymi dla sprawcy.

Kategorie: PORADY

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *