Planowanie budowy domu rozpoczyna się dużo wcześniej, niż w momencie podjęcia tej decyzji. Zazwyczaj długo analizujemy, czy chcemy mieszkać w mieszkaniu, czy we własnym domu. Jednych taka decyzja przerasta i nie wyobrażają sobie mieszkać gdzie indziej, niż w bloku lub kamienicy. Martwić się o koszenie trawnika, czyszczenie rynien czy odśnieżanie podjazdu. Dla drugich wybór jest oczywisty i zawsze wiedzieli, że chcą mieszkać w domu, cieszyć się własnym kawałkiem ziemi i nieba.

Dla tych, którzy chcą mieszkać we własnym wymarzonym domu mam 5 kroków, od których warto rozpocząć realizacje własnego dachu nad głową. 

 

1. DECYZJA „BUDUJEMY DOM”!!!!

Podjęcie tej decyzji rozpoczyna nowy etap życia, który będzie wymagał zaangażowania, czasu oraz cierpliwości. Ta przygoda zazwyczaj zdarza się raz w życiu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Dać sobie też czas na poznanie własnych potrzeb, oczekiwań i marzeń związanych z domem.

 

2. ZAPLANUJ BUDOWĘ DOMU

Bardzo ważna jest prawidłowa kolejność działań inwestora czyli Twoja, związana z planowaniem budowy wymarzonego domu.
Po pierwsze – określ potrzeby i oczekiwania całej rodziny.
Po drugie – znajdź odpowiednią działkę pod budowę domu zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Po trzecie – wybierz projekt wymarzonego domu, dostosowany do działki. To etap, w którym podejmujemy decyzję, czy chcemy kupić projekt gotowy, czy zlecamy zaprojektowanie domu indywidualnego architektowi.
Ta kolejność ma ogromne znaczenie, ponieważ uchroni Was przed błędnymi decyzjami, które na pewnym etapie są trudne lub niemożliwe do odwrócenia. Znając swoje potrzeby wiecie jakiej działki szukacie. Jeśli decydujecie się na projekt domu typowego to przed jego zakupem, należy sprawdzić czy projekt spełnia wymagania warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania terenu.

3. OKREŚL POTRZEBY I OCZEKIWANIA CAŁEJ RODZINY

Dom parterowy czy piętrowy, nowoczesny z płaskim dachem czy tradycyjny ze spadzistym, zwarte 120m2 powierzchni mieszkalnej czy przestronne 300m2, łazienka z garderobą przy każdej sypialni czy jedna wspólna łazienka dla wszystkich członków rodziny, kuchnia zamknięta czy otwarta ( tzw aneks kuchenny), połączona z pokojem dziennym, garaż jedno czy dwustanowiskowy, itd.

 

Przeznacz duży ( format A4) zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie swoje potrzeby i marzenia dotyczące budowy domu. Rysuj swoje pomysły i wyobrażenia, wklejaj strony ze zdjęciami z magazynów, które zwróciły Twoją uwagę ( ciężko będzie odnaleźć cały magazyn i konkretne w nim zdjęcie, dlatego nie bój się wyrywać kartek), wklejaj wydruki np.: z Pinteresta lub Twoich zdjęć. Niech to będzie miejsce, do którego możesz w każdej chwili wrócić i sprawdzić co było ważne i dlaczego. Szukając projektu domu typowego masz gotową liste, z którą punkt po punkcie możesz szukać odpowiedniego projektu. Możesz przekazać zeszyt architektowi, który powinien poznać Cię bardzo dobrze, aby zaprojektować Twój dom marzeń.

Warto dobrze przemyśleć na etapie projektowania wszystkie oczekiwania i potrzeby. Rozmawiać ze znajomymi i korzystać z ich doświadczeń, czytać fora internetowe dotyczące budowy domu, szukać inspiracji w filmach i programach telewizyjnych.
Moim zdaniem jest to etap najbardziej czasochłonny, ale też najprzyjemniejszy, ponieważ możecie tworzyć Wasz przyszły dom i spełniać marzenia.
Jeśli odczuwacie obawy i nie wiecie jak określić czego właściwie potrzebujecie, warto umówić się na płatne spotkanie z architektem, który pomoże Wam i ukierunkuje Wasze kolejne kroki. I nie będą to wyrzucone pieniądze, ponieważ trzeba pamiętać o całej inwestycji. Dom jest inwestycją na lata, w nim będziecie dzień w dzień przebywać, dlatego warto jest ponieść pewne koszty, aby później przez lata cieszyć się wygodą i spełnionymi oczekiwaniami. Decydując się na współprace z architektem korzystajcie z poleconych przez znajomych projektantów. Ważne, aby projektant był otwarty i spełniał oczekiwania Wasze, a nie swoje.

4. WYBÓR DZIAŁKI 

a. Lokalizacja. Warto zastanowić się na czym nam najbardziej zależy. Chcemy mieszkać bliżej centrum miasta z wygodnym dojazdem, czy raczej na jego obrzeżach, gdzie znajdziemy więcej spokoju i ciszy, z niższą ceną.
b. Wielkość i kształt działki oraz usytuowanie względem stron świata. Są to czynniki, które mają wpływ na charakter domu. Na mniejszej działce lepiej zbudować dom piętrowy lub z poddaszem. Duża działka daje więcej możliwości, zmieści się na niej dom parterowy razem z ogrodem. Na działce o nieregularnym kształcie może być ciężko dopasować projekt gotowy. Należy mieć to na uwadze wybierając działkę. Wjazd na działkę najlepiej zlokalizować od strony północnej lub zachodnio-północnej. Pokoje dzienne od południowej, aby w ciągu dnia słońca było tu najwięcej. Projektując sypialnie, pokoje dziecięce, gabinet od wschodu czy zachodu, możemy zdecydować czy np. lubimy, gdy budzi nas rano słońce czy raczej wolimy zachodzące słońce w gabinecie.
c. Stan prawny. W księdze wieczystej możecie sprawdzić kto jest właścicielem działki i jakie jest  przeznaczenie terenu.
d. Z planu miejscowego zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy dowiecie się o wymaganiach technicznych stawianych konkretnej działce. To znaczy jaki budynek można zbudować np. jego powierzchnie zabudowy, dach płaski czy spadzisty, kąt nachylenia połaci, minimalne odległości od ulicy, wysokość i szerokość budynku, itd. Informacje te uzyskacie w Urzędzie gminy.
e. Ważnym elementem jest sądziedztwo działki, którą planujecie kupić. Sprawdźcie czy w pobliżu nie znajduje się np fabryka lub jakaś wytwórnia, które mogą być źródłem hałasu, kurzu lub przykrych zapachów. Czy w bliskim sąsiedztwie jest planowana np trasa szybkiego ruchu.
f. Uzbrojenie działki. Należy sprawdzić jakie media są podciągnięte do działki lub doliczyć koszt wykonania przyłączy do budowy domu. Warto również dowiedzieć się jakie przyłącza możemy wykonać. Czy w najbliższej  drodze dojazdowej wykonane są sieci: kanalizacyjna, gazowa, wodociągowa. Ma to znaczenie dla Waszej inwestycji, ponieważ jeśli nie ma sieci kanalizacyjnej, wodociągowej lub gazowej to na działce trzeba będzie wykonać szambo, studnię głębinową lub postawić zbiornik na gaz, a to wymaga odpowiednich odległości np. od granic działki, od budynku lub siebie na wzajem. Na niedużej działce zlokalizowanie budynku, szamba i studni może okazać się niemożliwe.

5. WYBÓR PROJEKTU – PROJEKT GOTOWY CZY PROJEKT INDYWIDUALNY

 

Wybór projektów gotowych jest ogromny. Decydując się na projekt domu typowego trzeba pamiętać, że nie jest to kompletna dokumentacja wymagana przez Urząd, którą należy złożyć przed budową domu. Kupujemy część dokumentacji czyli Projekt Architektoniczno-Budowlany, w którym znajduje się projekt budynku wraz z instalacjami. Nadal konieczne jest zlecenie uprawnionemu architektowi opracowanie Projekt Zagospodarowania Terenu, czyli rysunku mapy z naniesionym budynkiem wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Projekt Zagospodarwania Terenu oraz ewentualne zmiany w projekcie typowym są dodatkowo płatne.
Do kosztów, należy również doliczyć koszt opracowania mapy do celów projektowych oraz badań gruntowo-wodnych terenu naszej działki.
Cena za projekt gotowy domu znajdująca się w katalogu domów typowych nie jest ceną całkowitą za dokumentację, którą należy złożyć w Urzędzie.
Projekt indywidualny zlecony architektowi będzie kosztował więcej, jednak projektant zajmie się sprawami formalnymi oraz kontaktami z Urzędem. A dom zaprojektuje zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi oraz wymaganiami technicznymi naszej działki.

Wybór i decyzja należy do Was.

 

 

 

 

 

Kategorie: BUDOWA DOMU

1 komentarz

Dorota · 19/09/2018 o 15:21

Super artykuł, wszystko jasno i zrozumiale opisane. Tak długo szukałam takich porad. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *