Projekt domu jednorodzinnego, był pierwszym samodzielnym projektem w mojej karierze. Inwestor był zaangażowany i wiedział od początku, że to będzie dom parterowy. W 2008 roku budowa zakończyła się, a inwestor wprowadził się do nowego domu.
Na tym przykładzie pragnę przedstawić Wam moje spostrzeżenia dotyczące domu parterowego, jego zalet i wad, czy raczej kwestii do rozwiązania i zaprojektowania.
ZALETY DOMU PARTEROWEGO
-
Bezpośredni kontakt z otoczeniem domu. W domu parterowym, każda jego część jest powiązana z ogrodem, a on staje się elementem przestrzeni mieszkalnej. Latem powierzchnia domu może powiększyć się dzięki ogrodowi. Wstawiając duże okna, osiągniemy wrażenie przestronniejszego i bardziej efektownego wnętrza.
-
Jeden poziom to łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Małe dzieci mają swobodę przemieszczania się we wnętrzu, pod bacznym okiem rodziców.
-
Brak schodów wewnętrznych to dom bez barier architektonicznych. Komfortowy i bezpieczny dla dzieci, osób straszy i niepełnosprawnych. Nie ma zagrożenia wypadnięcia przez okno z piętra lub spadnięcia ze schodów. Brak schodów to również dodatkowa powierzchnia, którą można wykorzystać na garderobę, spiżarnię lub pomieszczenie gospodarcze. Brak schodów to również niższe koszty inwestycji. Budowa i wykończenie stanowią spory koszt budżetu inwestycji.
-
Możliwość wprowadzenia światła dziennego przez dach w każdej strefie domu. Świetlik w kuchni, łazience lub pokoju dziennym albo długim korytarzu będzie przykuwającym wzrok elementem wnętrza. Światło dzienne wpadające do mieszkania od góry uatrakcyjni je, sprawi wrażenie słońca we wnętrzu.
-
Mniejszy przekrój fundamentów w domu parterowym, niż w domu piętrowym. Nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych będzie niższa, ponieważ nie będą budowane ścian ani strop nad parterem. Obniży to koszty budowy domu.
-
W domu parterowym nie trzeba wykonywać stropu. Jeśli nie planujecie rozbudowy domu o nadbudowę piętra, to nie jest konieczne wykonywanie stropu nad parterem. Można zrealizować jedynie więźbę dachową. Brak stropu zmniejsz koszty budowy.
WADY DOMU PARTEROWEGO
-
Większa powierzchnia zabudowy domu. Wszystkie pomieszczenia muszą znaleźć się na jednym poziomie, w związku z tym powierzchnia zabudowy domu podwaja się. Dlatego działka musi być większa lub ogród wokół domu mniejszy. Przed kupnem działki, należy sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określające m.in. maksymalną powierzchnie zabudowy i powierzchnie biologicznie czynną działki ( teren naturalny zielony). Ponieważ zapisy miejscowego planu mogą wprowadzać ograniczenia na teren działki, a wybudowanie wymarzonego domu parterowego może okazać się niemożliwe. Te informacje uzyskacie w Urzędzie gminy.
-
Zwiększenie powierzchni ciągów komunikacyjnych. Zależy to głównie od wielkości domu. Skomunikowanie budynku o dużej powierzchni ( powyżej 150 – 180 m2) na jednym poziomie, będzie wymagało wydłużenia ciągów komunikacyjnych. Prawidłowo zaprojektowany układ funkcjonalny domu oraz lokalizacja wejście do budynku zoptymalizuje korytarze.
-
Rozłożysta bryła. Duży dom parterowym o rozrzeźbionej bryle to dużo przegród zewnętrznych. A co za tym idzie to duże straty ciepła i wysokie koszty ogrzewania. Jednak odpowiednia warstwa izolacji termicznej ( styropian lub wełna mineralna) ścian i stropów, skutecznie zabezpieczy dom przed wychłodzeniem w zimie oraz przegrzaniem w lecie.
-
W domach parterowych ( niskich) trudniej zapewnić odpowiedni ciąg kominowy. Aby zapewnić właściwą wymianę powietrza, należy zapewnić odpowiednio długie kanały wentylacyjne. W domach parterowych może być to trudne do uzyskania. Dlatego często konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
0 komentarzy