Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego powinny spełniać 4 podstawowe zadania:

  1. stanowić barierę dla nieproszonych intruzów. Zabezpieczać dom przed włamaniem.
  2. muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, aby nie wpuszczać do wnętrza chłodu czy deszczu.
  3. tłumić hałas zewnętrzny.
  4. również odpowiadać stylistyce budynku i naszemu gustowi.

Drzwi wejściowe – zewnętrzne nie mogą być zastąpione drzwiami do wewnątrz.

Wymagania, które drzwi zewnętrzne muszą spełniać powodują, że mają inne cechy niż wewnętrzne:

  1. są inaczej skonstruowane – są mocniejsze i cięższe, a ościeżnica jest solidniejsza.
  2. skrzydło drzwi zewnętrznych jest grubsze, ma ok. 6, 7 cm, jest również ocieplone. Musi spełniać wymagania przepisów o współczynniku przenikania cieplnego.
  3. skrzydło drzwi zewnętrznych jest większe, minimalna szerokość to 90 cm. w świetle ościeżnicy – swobodnego przejście. Jednak otwór w murze musi być większy o 10-15 cm. Drzwi muszą być wygodne, w przejściu powinny zmieścić się dwie osoby, a tak że łatwiej przenieść duże rzeczy.
  4. są zabezpieczane specjalnymi powłokami od zewnątrz, w celu ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
  5. również wyposażenie jest bogatsze: wizjer, zamki, przeszklone dostawki, naświetla, ocieplany próg, dodatkowe rygle.

Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz. Należy pamiętać o wystarczającej przestrzeni przed drzwiami, aby zapewnić miejsce zarówno na otwierane skrzydło drzwi jak i osobę stojącą przed drzwiami.

Dla zachowania komfortu izolacji przed dźwiękami, akustyka drzwi powinna wynosić poniżej 30dB.

Drzwi, ościeżnica oraz próg powinny być ocieplone. Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi U=1,3 W/(m2  . K) zgodnie z nowym prawem obowiązującym od grudnia 2020 roku. Jednak im niższy współczynnik tym cieplejsze drzwi oraz cieplejsze nasze domy i niższe rachunki za ogrzewanie.

Drzwi wejściowe wysokie ( wyższe niż 2m) i szerokie ( powyżej 90 cm) są bardziej reprezentacyjne i efektowniejsze. Pamiętajmy, że w takich przypadkach są również cięższe. Źle dobrana wielkość drzwi może być kłopotliwa i niewygodna w użytkowaniu.

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, PCW, aluminium lub ze stali.

Drzwi stalowe często stosowane, są trwałe i zazwyczaj najtańsze. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła.

Drzwi drewniane jedne z najdroższych, mają dobre parametry przenikania ciepła. Płyta MDF, sklejka lub wiórowa jest pokryta drewnianym fornirem. Drzwi aluminiowe rzadziej spotykane w zabudowie mieszkaniowej częściej w budynkach użyteczności publicznej. Mają lekkie, cienkie profile, jednak są raczej zimne i dosyć drogie.

Popularne są drzwi wykonane z PCW, mają dobre parametry przenikania ciepła przy korzystnej cenie.

Drzwi wejściowe pełne. Obok okno jako doświetlenie oraz
możliwość wyjrzenia na zewnątrz

Do otwierania skrzydła możemy wybrać klamkę lub pochwyt. Pochwyty charakterystyczne w budynkach użyteczności publicznej, coraz częściej wybierane są również w zabudowie jednorodzinnej. Nadają bardzie nowoczesny i industrialny charakter całej bryle.

Wygląd drzwi zależny jest całkowicie od naszych upodobań, oferta stylistyki ( kolor, przeszklenia) jest bardzo bogata. Dobór właściwych parametrów drzwi ułatwi ich montaż, codzienne korzystanie oraz komfort mieszkania w domu.

Kategorie: BUDOWA DOMU

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *