Salon to najczęściej obok kuchni używana przez domowników przestrzeń domu. Wielofunkcyjne pomieszczenie, która powinna sprawdzać się w bardzo różnych sytuacjach. Strefa zarówno prywatna jak i reprezentacyjna. To miejsce wypoczynku, imprez, pracy, spożywania posiłków, zabawy. Dostosowane do oczekiwań domowników.
Jak funkcjonalnie zaprojektować salon:
  1. Zastanów się jak chcesz się czuć w salonie, jak będzie wyglądał i jakie wrażenie będzie sprawiał? Pierwsze uczucia przychodzące ci na myśl: odprężający, wygodny i przyjazny?
  2. Zdecyduj o przeznaczeniu i funkcji? Co dokładnie zamierzasz w nim robić? Pamiętaj, że przeznaczenie może być różne. Salon musi spełniać swoją funkcję w różnych sytuacjach i na różnych etapach życia rodziny. Uczucie komfortu i relaksu powinno towarzyszyć domownikom podczas przebywania w salonie. To również miejsce imprez rodzinnych i przyjęć, gdy np.: trzeba zmieścić lub ugościć przy stole wiele osób.
  3. Strefa telewizyjna. W salonie najczęściej znajduje się telewizor ze strefą wypoczynkową. To znacząca i bardzo często dominująca funkcja salonu.
  4. Stół. Część przestrzeni salonu przeznaczona jest na stół jadalniany, który często pełni też inne funkcje, nie tylko spożywania posiłków. To również miejsce pracy, odrabiania lekcji, zabawy, itd. 
  5. Lokalizacja salonu w przestrzeni domu względem stron świata. Zaplanuj, na którą stronę świata mają być skierowane okna i drzwi tarasowe. Właściwe doświetlenie i przeszklenia salonu, zabezpiecz przed gorącym letnim słońcem. 
  6. Połączenie salonu z innymi pomieszczeniami domu. Zaplanuj powiązanie funkcjonalne z kuchnią, holem wejściowym, a tak że z ogrodem i strefą wejściową. Jakie widoki i w które strony z salonu powinny być dostępne, np.: chcesz obserwować swoje bawiące się dzieci w ogrodzie i dlatego konieczny jest dobry widok z salonu lub kuchni na podwórze.
3 błędy jakich nie popełniać podczas planowania salonu:
  1. Brak decyzji o wyborze sofy. Wybór rodzaju i wielkości sofy ma ogromny wpływ na cały układ i atmosferę pomieszczenia oraz ustawienie pozostałych mebli. Zdecyduj jaką sofę chcesz wybrać: narożnik, jedną sofę z fotelami czy może dwie sofy na przeciwko siebie. Gdzie będzie stała oraz usytuowanie względem drzwi i okien.
  1. Koncentrowanie uwagi na telewizorze oraz złe jego umiejscowienie:
  • Kierowanie wszystkich mebli w stronę telewizora powoduj, że pozostałe strefy salonu stają się mniej funkcjonalne i wygodne. 
  • Odbiornik zazwyczaj zabiera dużo miejsca. Przemyśl jakie wrażenie chcesz uzyskać wchodząc do salonu. Czy na pewno główna uwaga powinna być skierowana na telewizor. Być może piękny widok za oknem i duże okna będą bardziej przykuwać oko i robić wrażenie.
  1. Brak schowków na codzienne akcesoria. Nie tylko sofa i telewizor wymaga ustawienia w pokoju. Drobne przyrządy używane codziennie lub w zależności od pory roku wymagają przemyślanego ukrycia:
  • Telewizor, dekoder oraz całe oprzyrządowanie wymaga podłączenia do elektryczności. Zaplanuj schowki, które pomieszczą zaplecze do TV oraz pozwolą zapewnić porządek w salonie.
  • Należy pamiętać też o miejscu na ukrycie koców, pledów, poduszek, które używane są w strefie wypoczynkowej.
  • Schowek na zabawki dziecięce. Jeśli masz małe dzieci na pewno przyda ci się miejsce na zabawki w salonie.
4 praktyczne rady jak zaprojektować funkcjonalny salon:
  1. Jeśli salon ma być miejscem wypoczynku i relaksu nie może być przejściowym pomieszczeniem, ponieważ nigdy nie będzie tam spokoju. Połącz go z ogrodem tarasem, powiększając optycznie salon.
  2. Zastanów się w jakie meble planujesz wyposażyć salon. Warto, abyś zmierzył wszystkie i dopasował je do pomieszczenia. Sprawdź czy się mieszczą i są odpowiednie do twoich oczekiwań.
  3. Zaplanuj strefę wypoczynkową z widokiem na ogród, aby po wejściu do salonu główny kierunek patrzenia był na ogród, a nie na telewizor. To stworzy wyjątkową atmosferę twojego domu.
  4. Zaplanuj strefę stołu jadalnianego. Jeśli w domu nie ma jadalni ( dodatkowego pomieszczenia) to część salonu będzie przeznaczona na duży stół. Stół powinen być zlokalizowany blisko kuchni, aby ułatwić komunikację. Na stół oraz miejsce wokół ( do odsunięcia krzesła, przejścia), należy przewidzieć odpowiednią przestrzeń. Blat stołu powinien być 80-100 cm od ściany, dla każdego siedzącego przy stole należy przewidzieć 60 cm.

Wielofunkcyjna przestrzeń salonu powinna pełnić funkcję reprezentacyjną, ale też przyjazną i wygodną dla domowników.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *