Tego roczne upały dały weznaki wszystkim. Z jednej strony to wspaniałe cieszyć się słońcem i pagodą przez 4 lub nawet 5 miesięcy w roku, a nie chwytać promienie słońca tylko przez 2 tygodnie i to jak ktoś ma szczęście. Z drugiej strony zastanawiam się czy jesteśmy przygotowani na znoszenie tak wysokich temeratur przez tak długi czas. Czy nasze domy i mieszkania są miłym schronieniem podczas upałów. Zmieniający się klimat wymusza na nas zmianę kryteriów projektowania i budowania domów. Coraz częściej mamy problem z upałem w lecie w naszych domach, niż z chłodem w zimie.

 

Jak w naturalny sposób możemy schłodzić nasz dom i zabezpieczyć go przed przegrzewaniem.

 

1. Wybór odpowiedniej działki.
Decydując się na kupno działki pod budowę domu zazwyczaj zwracamy uwagę na jej położenie względem centrum miasta lub dobry dojazd albo dostępne media. Warto również zwrócić uwagę na istniejącą zieleń na terenie działki, ale też w okolicy. Wysokie drzewa dają naturalne zacienienie, dzięki nim elewacja budynku nie nagrzewa się.
Podczas upałów z drzew odparowuje woda dzięki czemu temperatura powietrza jest niższa. Dlatego w obszarach zadrzewionych zawsze jest chłodniej. Natomiast w terenie intensywnie zbudowanym temperatura jest dużo wyższa a upał bardziej odczuwalny.
Jeśli działka ma starodrzew, warto przemyśleć w jaki sposób go wykorzystać, zanim zaczniemy usuwać drzewa przystępując do budowy domu. Na pustej działce warto zasadzić szybko rosnące odmiany, które w niedalekiej przyszłości osłonią nasz dom przed uciążliwym słońcem.
Kolejnym naturalnym sojusznikiem w walce z przegrzaniem jest woda. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na działkę nad wodą.

Również wiatr omywając nagrzane ściany budynku będzie odbierał ciepło z nasłonecznionych murów. Podobnie do pracy wentylatora, który wymuszając ruch powietrza zwiększa wymianę ciepła pomiędzy ciałem a otoczeniem, dając uczucie chłodu. Zwróćmy uwagę, czy planowany dom nie będzie usytuowany w zagłębieniu terenu lub sąsiedztwie intensywnej zabudowy. Brak ruchu powietrza zwiększy odczucie upału.
2. Wybór odpowiedniego projektu domu
Na etapie projektowania domu czy wyboru gotowego projektu możemy decydować jak chronić nasz dom przed przegrzaniem i jak wykorzystywać naturalny chłód z przyrody.
Liczba kondygnacji. Projektując nowy dom warto pamiętać, że naturalnym klimatyzatorem jest również ziemia, przekazuje chłód przegrodom zewnętrznym, Pomieszczenia kondygnacji zagłębionych w ziemi są najchłodniejszymi miejscami w całym domu. Dlatego w piwnicach zawsze jest najchłodniej. W piętrowych budynkach również na parterze jest chłodniej, natomiast pomieszczenia na piętrze lub użytkowym poddaszu w gorące dni są najcieplejsze. To tam najczęściej projektowane są sypialnie I pokoje dziecięce. Warto wybrać projekt z takim układem pomieszczeń, który pozwoli ograniczyć przebywanie w przegrzanych strefach domu. Od strony południowej i zachodniej budynek zawsze będzię szybciej się nagrzewał. Podczas upalnego lata pokoje gościnne lub gabinet na parterze mogą być wykorzystywane jako sypialnie.

 

3. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych
Konstrukcja ścian i stropów oraz warstwa termiczna mają duży wpływ na akumulowanie ciepła w zimie lub oddawanie zgromadzonego w przegrodzie chłodu latem. Konstrukcje w technologii lekkiej, szkieletowej nie zatrzymują chłodu, natomiast masywne konstrukcje w technologii tradycyjnej, murowanej (cegła, beton, kamień) efektywniej kumulują chłód oraz dlużej przekazują go do pomieszczeń podczas upałów.
Odpowiednia warstwa izolacji termicznej ścian zewnętrznych i dachów chroni budynek przed utratą ciepła w zimie oraz przegrzaniem w upały.
Należy pamiętać o dobrym zaizolowaniu ( wełną mmineralną, styropianem) stropodachów oraz dachów poddaszy użytkowych, gdzie najczęściej znajdują się sypialnie, pokrycie dachu najlepiej wykonać z dachówki lub blachodachówki.
Kolejnym bardzo ważnym elementem budynku, który ma wpływ na przegrzewanie pomieszczeń są okna. Popularne obecnie duże przeszklenia elewacji silnie nasłonecznionych latem, przepuszczają bardzo dużo energii słonecznej do wnętrza, potęgując odczucie gorąca. Okna powinny mieć odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła, który zapewni komfort cieplny mieszkania zimą, przy jednoczesnym wysokim współczynniku odbijania promieni słonecznych. Szkło pokryte odpowiednimi warstwami skutecznie zapobiega nadmiernemu przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza.
4. Osłony zewnętrzne
Rozwiązania zewnętrzne takie jak rolety i żaluzje zewnętrzne oraz wewnętrzne, okiennice, markizy, mogą zabezpieczyć pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Rolety i żaluzje zewnętrzne oraz okiennice zatrzymają promienie słoneczne po zewnętrznej stronie okna. Minusem jest prawie całkowite zaciemnienie pomieszczeń dlatego lepiej stosować je w sypialniach. W pokojach dziennych I dziecięcych lepszym rozwiązaniem bedzie markiza, która odbije promienie słoneczne, przy nie wielkim zacienieniu pomieszczenia.

 

 

Zastosowanie na elewacji południowej okiennic i markiz zabezpieczających przed promieniowaniem słonecznym. Włochy, Siena, fot. onaarchitekci.
Mniej skuteczne będą żaluzje lub rolety wewnętrzne, ciepło gromadzące się w przestrzeni między osłoną a szybą znajduje się po wewnętrznej stronie okna, ogrzewając pomieszczenie.
Podczas zimy osłony zewnętrzne mogą być wykorzystywane jako dodatkowa warstwa izolacyjna zatrzymująca zimno przed penetracją do wnętrza domu.

 

 


1 komentarz

projektant · 03/09/2018 o 14:54

świetny artykuł, przyda mi się w projektowaniu mojego mieszkania

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *