14 punktów, które warto przeanalizować i przemyśleć, gdy planujemy budowę domu.
Podczas 12 lat doświadczenia w projektowaniu i realizacji inwestycji, a także podczas przeprowadzonych wielu rozmów z moimi klientami, wypracowałam schemat według, którego projektuję domy jednorodzinne. Podczas spotkań z klientami najważniejsze dla mnie jest poznanie ich potrzeb i dążeń związanych z projektem. Przedstawiam również warianty rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, które mają na celu stworzenie wygodnego, przyjaznego i atrakcyjnego budynku. Oto kwestie, które analizujemy.
1. Odpowiednia wielkość domu
Wielkość domu musi być dostosowana do potrzeb i oczekiwań rodziny, dla której jest projektowany. Większość ludzi buduje dom dla siebie raz w życiu, dlatego dobrze, gdy dom jest ponadczasowy. Dostosowany do dzisiejszych potrzeb ale również do tych przyszłych, które wydarzą się za 10 czy 20 lat. Zrób listę potrzeb i marzeń, dobrze przeanalizuj czego oczekuje Twoja rodzinna. Wielkość domu jest zależna od takich kwestii jak np.: ile pokoi/ sypialni potrzebujecie, czy planujecie dodatkowy pokój – gościnny, który na co dzień może służył za gabinet lub bibliotekę? Czy kuchnia będzie jednym pomieszczeniem z salonem lub jadalnią? Czy w salonie będzie stał duży rodzinny stół, a może jadalnia będzie w oddzielnym pomieszczeniem? Ile łazienek planujecie, czy przy każdej sypialni będzie garderoba czy tylko miejsce na dużą szafę wnękową? Czy garaż ma pomieścić jeden czy dwa samochody? Czy w kuchni będzie wyspa, a może na środku będzie stał okrągły stół? Jakiej wielkości będą sypialnie, salon, kuchnia? Ustalenie na początku projektowania wymarzonego domu, co powinno się w nim znaleźć pomoże w określeniu wielkości budynku.
2. Dom parterowy czy piętrowy
To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, słusznie ponieważ to jedna z ważniejszych decyzji. Ma wpływ na układ domu, rozplanowanie jego stref: strefy ogólnej ( kuchnia, pokój dzienny, jadalnia, hol główny), strefy prywatnej (sypialnie, pokoje dzieci, łazienki, gabinety, garderoby prywatne) i strefy gospodarczej ( garaż, pralnia, schowki, spiżarnie, garderoba ogólna). Wielkość i rodzaj domu ma wpływ na wielkość działki, na której będzie zlokalizowany.
Przy małej działce lepiej wybudować dom piętrowy a część terenu przeznaczyć na ogród. W ten sposób uzyskamy dużą powierzchnie mieszkalną domu, przy niedużej powierzchni zabudowy. Zwarta bryła domu piętrowego będzie tańsza w budowie i eksploatacji. Przy niedużej powierzchni dachu, straty ciepła w budynku okażą się mniejsze.
3. Schody
Decydując się na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym, należy pamiętać, że codzienna komunikacja/ ruch w domu odbywać się będzie schodami. Zaletą dwu poziomowych domów jest czytelny podział stref domu, na strefę wspólną/ ogólną ( salon, kuchnia, jadalnia) znajdującą się na parterze i strefę prywatną ( sypialnie, łazienka, garderoby prywatne) na piętrze. W wielu przypadkach schody stanowią barierę, która może być bardzo uciążliwa dla domowników. Na przykład, gdy mamy małe dzieci lub opiekujemy się starszymi rodzicami, poruszanie się po schodach jest wtedy niemożliwe albo bardzo utrudnione. Budowa i wykończenie schodów to również spory koszt dla budżetu inwestycji.
Schody mogą być ozdobą wnętrza. Zaprojektowane jako element strefy wspólnej np. w salonie mogą pełnić funkcje zarówno praktyczną jak i estetyczną.
Schody zewnętrzne, prowadzące do wejścia domu lub schody tarasowe łączące taras z ogrodem, tak że mogą być przeszkodą dla najmłodszych i najstarszych. Warto przeanalizować czy na pewno są niezbędne, tym bardziej jeśli nie planujemy budowy piwnicy.
4. Garderoba ogólna przy głównym wejściu do domu
Wydzielone pomieszczenie, nawet o niedużej powierzchni, będzie praktyczniejsze i wygodniejsze, niż duża szafa w holu wejściowym. Przy niedużej powierzchni domu właściciele zazwyczaj nie chcą marnować miejsca na tego typu pomieszczenia. To często okazuje się błędem, ponieważ są one bardzo potrzebne w niewielkich domach, gdzie trudniej jest utrzymać porządek. Wnętrze garderoby może być tak zaprojektowane, aby oprócz wierzchnich okryć i butów, pomieściło urządzenia i sprzęty, takie jak: odkurzacz czy mop. Dostępne na rynku materiały do wyposażenie garderoby, pozwolą w prosty i tani sposób je urządzić.
5. Hol wejściowy
Pamiętajmy, że hol wejściowy to miejsce reprezentacyjne, pierwsze pomieszczenie po wejściu do domu. W holu wejściowym może jednocześnie przebywać kilka osób, witać się, rozbierać się lub ubierać. I chociaż wydaje się, że to stracona przestrzeń to pamiętajmy, że jest to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Zimą, kiedy mamy obszerne okrycia potrzebna jest przestrzeń do tego, aby wygodnie się przebrać. Zazwyczaj w holu stoi siedzisko, stolik na klucze, wisi wieszak na ubrania, lustro. Tutaj bardzo często znajduje się również legowisko psa.
Hol wejściowy musi być właściwie i funkcjonalnie zaprojektowany, nie powinien być za mały i za wąski. Oczywiście wielkość pomieszczenia musi być dostosowana do wielkości domu. W budynku o powierzchni 120 m2 – 150 m2 hol wejściowy w domu czteroosobowej rodzinny powinien mieć ok. 9 m2. Szerokość wygodnego holu to min. 1,7m. – 2,0m.
6. Spiżarnia
Spiżarnia – nawet nieduża, świetnie spełni funkcje przechowywania zapasów. Powinna znajdować się bezpośrednio przy kuchni lub na drodze z garażu do kuchni – na drodze, którą najczęściej pokonujemy z zakupami. Spiżarnię najlepiej lokalizować w chłodnych miejscach domu, np.: na zewnętrznej ścianie od strony północnej. Chłodne miejsce będzie odpowiednie do przechowywania żywności, spiżarnia nie powinna być ogrzewana. W pomieszczeniu tym nie powinno znajdować się okno, promienie słoneczne wpływają na wahania temperatur, a to jest szkodliwe dla przechowywanej żywności. Spiżarnia musi być dobrze wentylowana. Należy przewidzieć osobny kanał wentylacyjny oraz w ścianie zewnętrznej ok. 30 cm nad posadzką, wykonać otwór wentylacyjny o średnicy 20 cm lub kwadratowy 14x14cm. Jeśli w spiżarni znajduje się okno musi być wyposażone w nawiewniki. Dzięki spiżarni można utrzymać porządek w kuchni. To świetne miejsce do ukrycia również sprzętów: robota kuchennego, blenderów, zapasowej zamrażarki lub lodówki. Spiżarnię można dosyć tanio wyposażyć, system półek zamocowanych do ściany pomieści zapasy i urządzenia kuchenne.
7. Kuchnia „brudna” – robocza
To rozwiązanie nie jest popularne w Polce. Rozdzielenie funkcji kuchni na „czystą” / reprezentacyjną i „brudną” / roboczą ma wiele przydatnych i wygodnych funkcji. Czysta kuchnia jest wizytówką domu, pełni miejsce przyjmowania gości, spożywania posiłków, wypoczywania, może tworzyć jedną przestrzeń z jadalnią lub pokojem dziennym. Zawsze panuje tu porządek, sprawdza się przy częstych reprezentacyjnych imprezach. Brudna kuchnia ma zadanie ukryć czynności, które wykonuje się podczas gotowania, przyrządzania posiłków, sprzątania czy przechowywania żywności. Można w niej zamknąć cały bałagan. Minusem jest konieczność wygospodarowania dodatkowej powierzchni. Kuchnia robocza może znajdować się daleko od kuchni czystej, np. w piwnicy, abo w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. Powinna być wygodnie zaaranżowana i wyposażona.
8. Dodatkowe pomieszczenie na parterze
Jeśli decydujemy się na dom piętrowy lub z poddaszem, dobrym rozwiązaniem jest przewidzenie dodatkowego pomieszczenia na parterze, np pokoju gościnnego lub gabinetu. W razie problemów zdrowotnych lub konieczności opieki nad starszą osobą pomieszczenie, może służyć za dodatkową sypialnię.
9. Ilość łazienek w domu
Jedno z podstawowych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć inwestor: ile łazienek potrzebuje do komfortowego życia. Oczywiście zależy to od wielu czynników: od powierzchni mieszkalnej domu, ilości członków rodziny, oczekiwań domowników, budżetu na inwestycję ( wyposażenie każdej łazienki w umywalkę, prysznic lub wannę, toaletę, lustra, baterie, wykończenie płytkami podłóg i ścian to koszty, które trzeba ponieść). Dla czteroosobowej rodziny jedna duża łazienka ogólna plus wc z kabiną prysznicową to komfortowe minimum. W domu piętrowym dobrze, gdy jedna łazienka zlokalizowana będzie na parterze, ewentualnie dla osób, które nie mogą korzystać ze schodów i piętra.
10. Pralnia i suszarnia
Pomieszczenie pomocnicze przeznaczone na pralnię i suszarnię powinno znaleźć się w każdym domu. Dzięki wydzielonemu na te cele pomieszczeniu, domowa łazienka będzie pokojem kąpielowym z domowym spa. W pralni znajdzie się również miejsce na schowek na środki czystości, odkurzacz czy mopa. Dobrze wyposażyć ją w zlew lub blat oraz miejsce do prasowania. Jeśli znajduje się na parterze z wyjściem na zewnątrz, łatwo wywiesimy pranie na dworze. Pralnie można łączyć z kotłownią na piec gazowy lub elektryczny, jednak pomieszczenie musi być wykończone i czyste, aby można było przechowywać w nim czyste ubrania, bieliznę.
11. Wielkość okien
Duże przeszklenia nadają nowoczesny styl budynkowi, powiększają przestrzeń, łączą wnętrze domu z ogrodem i jego otoczeniem. Dzięki sporym przeszkleniom nawet małe pomieszczenie zyska na atrakcyjności i przestronności. Duże okna to również dużo naturalnego światła w domu. Wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła unikniemy wysokich strat ciepła i dużych kosztów ogrzewania domu.
12. Pomieszczenie pomocnicze
Powierzchnia gospodarcza / pomocnicza jest niezbędna w każdym domu. Wiele prac w domu, wokół domu i ogrodu wykonują sami właściciele, dlatego należy przewidzieć miejsce do składowania narzędzi i sprzętów albo przechowywania rowerów, hulajnogi, itd. Przyda się przeznaczona na te cele powierzchnia. Warto wydzielić z powierzchni domu, np. blisko garażu, pomieszczenie dostępne od ogrodu. Również część garażu może być przeznaczona na te cele, jednak jego powierzchnia musi być powiększona.
13. Garaż wolnostojący czy wbudowany w bryłę domu
Garaż wolnostojący to dobre rozwiązanie dla inwestorów z dużą działką. Budynek garażu można połączyć z pomieszczeniami gospodarczymi i pomocniczymi, ukryć w głębi działki daleko od domu. Garaż dobudowany lub wbudowany w bryłę domu jest lepszym rozwiązaniem dla mniejszych działek. To rozwiązanie daje duży komfort w komunikacji między domem a garażem, w deszczową pogodę przechodzimy suchą nogą z domu do samochodu, bez wychodzenia na zewnątrz łatwo rozpakujemy zakupy. Jeśli wielkość działki pozwala to warto wybudować dwu stanowiskowy garaż. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się miejsce na drugi samochód lub dodatkową powierzchnie.
14. Architekt
Jeśli decydujecie się na współpracę z architektem przy projektowaniu domu indywidualnego to zdecydowanie radzę, abyście korzystali z poleconych projektantów. Dowiedzcie się, czy architekt spełnił oczekiwania poprzednich inwestorów. Współpraca z projektantem to początek drogi do realizacji domu, sprawdzony architekt sprawnie przeprowadzi was przez cały proces.
Wykorzystane zdjęcia w artykule pochodzą z Pinteresta i OnaArchitekci.pl.
0 komentarzy