Odziedziczyłeś, dostałeś a może kupiłeś mieszkanie z lat 50 albo 60. Mieszkanie jest do kompletnego remontu. Na pierwszy rzut oka widać konieczne zmiany: wymiana drzwi, podłóg, odnowienie całej kuchni i całej łazienki.
Jednak to nie wszystko! Nieruchomości z rynku wtórnego kryją wiele dodatkowych prac i kosztów, o których nie zawsze inwestorzy wiedzą i wliczają do budżetu remontowego.
Zdjęcia jednej z naszych realizacji na Saskiej Kępie w Warszawie.
Dzisiaj kilka rad, gdzie kryją się dodatkowe koszty, na co zwrócić uwagę i uwzględnić w wycenie remontu:
- Poziom parapetu okna w kuchni. Zdaża się, że jest ono obniżone, spód okna znajduje się na wysokości poniżej 85 cm od podłogi. Jeśli planujecie blat kuchenny z szafkami w tym miejscu, to wymagana wysokość to 85 cm – 90 cm. ( np.: szafki stojące w Ikea mają 88 cm wysokości + blat 3 cm to 91 cm potrzebnej wysokości)
- Równe podłogi. Nowa posadzka ( np.: gres lub panele) wymaga równej powierzchni. Pod starym linoleum może kryć się krzywa szlichta. Konieczne będzie wylanie warstwy wyrównawczej.
- Sprawdź, czy w kuchni znajduje się kanał wentylacyjny do podpięcia okapu kuchennego. W kuchni powinny być dwa otwory wentylacyjne w ścianie. Jeden dla okapu, drugi dla kratki wentylacyjnej. Jeśli jest tylko kratka wentylacyjna, nie można podpiąć okapu. Pozostaje zainstalować pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, który po oczyszczeniu zapachów oddaje powietrze do pomieszczenia.
- Istniejący pawlacz. Jeśli planujesz np otworzyć przestrzeń i pozbyć się pawlaczy, sprawdź z czego są wykonane. Usunięcie pawlacza żelbetowego to czasochłonna, głośna i kosztowna praca.
- Wymiana instalacji elektrycznej. Najczęściej jest aluminiowa i po 50, 60 latach użytkowania, wymaga wymiany. Instalując nowe urządzenia i sprzęty stara instalacja będzie działała wadliwie.
Pamiętaj, że generalny remont mieszkania to duże ilości gruzu, pyłu i brudu. Widok mieszkania, które wygląda jak po bombardowaniu jest stresujący. Skuwanie istniejących płytek, demontaż ścian, bruzdowanie pod nowe instalacje to również hałaśliwe prace. Uprzedź i przeproś sąsiadów za niedogodności. Ostateczna wizja odnowionego mieszkania pomoże Ci przetrwać trudne chwile.
0 komentarzy