Odziedziczyłeś, dostałeś a może kupiłeś mieszkanie z lat 50 albo 60. Mieszkanie jest do kompletnego remontu. Na pierwszy rzut oka widać konieczne zmiany: wymiana drzwi, podłóg, odnowienie całej kuchni i całej łazienki.
Jednak to nie wszystko! Nieruchomości z rynku wtórnego kryją wiele dodatkowych prac i kosztów, o których nie zawsze inwestorzy wiedzą i wliczają do budżetu remontowego.

Kuchnia po remoncie. Zlew w nowym miejscu, pod oknem.

Zdjęcia jednej z naszych realizacji na Saskiej Kępie w Warszawie.

Dzisiaj kilka rad, gdzie kryją się dodatkowe koszty, na co zwrócić uwagę i uwzględnić w wycenie remontu:
  1. Poziom parapetu okna w kuchni. Zdaża się, że jest ono obniżone, spód okna znajduje się na wysokości poniżej 85 cm od podłogi. Jeśli planujecie blat kuchenny z szafkami w tym miejscu, to wymagana wysokość to 85 cm – 90 cm. ( np.: szafki stojące w Ikea mają 88 cm wysokości + blat 3 cm to 91 cm potrzebnej wysokości)
  2. Równe podłogi. Nowa posadzka ( np.: gres lub panele) wymaga równej powierzchni. Pod starym linoleum może kryć się krzywa szlichta. Konieczne będzie wylanie warstwy wyrównawczej.
  3. Sprawdź, czy w kuchni znajduje się kanał wentylacyjny do podpięcia okapu kuchennego. W kuchni powinny być dwa otwory wentylacyjne w ścianie. Jeden dla okapu, drugi dla kratki wentylacyjnej. Jeśli jest tylko kratka wentylacyjna, nie można podpiąć okapu. Pozostaje zainstalować pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, który po oczyszczeniu zapachów oddaje powietrze do pomieszczenia.
  4. Istniejący pawlacz. Jeśli planujesz np otworzyć przestrzeń i pozbyć się pawlaczy, sprawdź z czego są wykonane. Usunięcie pawlacza żelbetowego to czasochłonna, głośna i kosztowna praca.
  5. Wymiana instalacji elektrycznej. Najczęściej jest aluminiowa i po 50, 60 latach użytkowania, wymaga wymiany. Instalując nowe urządzenia i sprzęty stara instalacja będzie działała wadliwie.

Pamiętaj, że generalny remont mieszkania to duże ilości gruzu, pyłu i brudu. Widok mieszkania, które wygląda jak po bombardowaniu jest stresujący. Skuwanie istniejących płytek, demontaż ścian, bruzdowanie pod nowe instalacje to również hałaśliwe prace. Uprzedź i przeproś sąsiadów za niedogodności. Ostateczna wizja odnowionego mieszkania pomoże Ci przetrwać trudne chwile.

Kuchnia. Wymiana starej instalacji elektrycznej oraz montaż nowych kabli z nowymi punktami. Demontaż starych ościeżnic drzwiowych. Oczyszczenie ścian ze starej farby i odpadającego tynku.
Kuchnia. Demontaż starych płytek ściennych, skuwanie nierównej posadzki w kuchni. Nowa instalacja elektryczna.
Korytarz. Rozprowadzenie nowych kabli elektrycznych. Bruzdy po usuniętym pawlaczu żelbetowym. Nowe punkty oświetleniowe na suficie.
Korytarz. Wejście do mieszkania. Zdemontowany pawlacz żelbetowy. Nowy punt oświetleniowy w suficie.
Łazienka. Zdemontowane stare wyposażenie, istniejące płytki ścienne i podłogowe, ościeżnice drzwiowe. Przeniesiona w nowe miejsce umywalka. Na zdjęciu widoczny zamontowany nowy stelaż Geberit.
Salon. Zdemontowane ościeżnice z drzwiami. Zabezpieczony istniejący parkiet. Nowe tynki gipsowe.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *