Śmieci są elementem każdego gospodarstwa domowego. Gdzie je gromadzić, gdzie trzymać pojemniki lub worki z odpadami? I chociaż wolimy unikać tego tematu, to niestety często dopada nas niemiły zapach i widok.

Podczas budowy domu zazwyczaj ostatnią rzeczą, o której myśli inwestor to miejsce na odpady. Prawidłowe i przemyślane jego zlokalizowanie na działce, uprzyjemni codzienność domowników. Warto przeanalizować ustawienie i konstrukcję śmietnika na etapie projektowym, aby był wygodny w użytkowaniu i jednocześnie niewidoczny. Również w istniejącym domu można wybudować funkcjonalną, ukrytą wiatę.

Jakie są wymagania prawa budowlanego?

Przepisy budowlane wymagają od nas przewidzenia na działce miejsca do przetrzymywania odpadów, z uwzględnieniem ich segregacji. Nie określają minimalnej powierzchni śmietnika. Warto jednak pamiętać, iż obecne sortowanie odpadów wymaga dużo więcej powierzchni na worki lub pojemniki. Należy przewidzieć przestrzeń na 5 lub 6 frakcji. Domowe odpady segregujemy na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, zmieszane oraz zielone. 

Lokalizacja śmietnika na działce przy zabudowie jednorodzinnej.

Główna wytyczna określa minimalną odległość – 10 m od placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży. Dopuszcza się sytuowanie śmietników bezpośrednio przy granicy działki budowlanej. Ustawodawca nie określa minimalnych wymagań odległości śmietnika od okien i drzwi pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Odradzam takie rozwiązanie, ze względu na bezpośredni kontakt mieszkania z nieprzyjemnymi zapachami i owadami.

Miejsce do przetrzymywania odpadów może mieć dowolną budowę i formę: utwardzonego placu, zadaszonej wiaty, wydzielonej pełnymi lub ażurowymi ścianami powierzchni. Dojście i dojazd do śmietnika z zewnątrz musi być utwardzony dla służb porządkowych.

Czy budowa śmietnika wymaga pozwolenia na budowę?

Nie wymaga! Śmietnik zalicza się do obiektów małej architektury, zgodnie z art. 3 ust. 4 pkt. c) Prawa Budowlanego. Natomiast obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Poniżej kilka przykładów z życia. Różne rozwiązania dla śmietników. 

Wielofunkcyjny, łączy schowek na narzędzia z powierzchnią na pojemniki na odpady. Zaprojektowany w zgodzie z estetyką domu jednorodzinnego. Otoczony i wtopiony w roślinność.

Wielofunkcyjna wiata ukryta za ścianą ogrodzenia. Połączona ze skrzynkami z licznikami elektrycznym i gazowym.

Śmietnik usytuowany w granicy działki. Pełne ogrodzenie oraz wydzielone ścianami miejsce na odpady. Prawie niezauważalny, oddalony od furtki i wjazdu na posesję.

Zadaszona wiata, bez furki z dostępem od ulicy.

Kilka przykładów rozwiązań zabudowy śmietnika z Pinteresta

Żródło: Pinterest


4 komentarze

Edyta · 18/09/2019 o 17:10

Interesujący artykuł, dzięki za pomysły.

Kiki · 23/03/2021 o 18:31

Długo szukałam inspiracji na zabudowę śmietnika. Zdecydowałam się na propozycję zbliżoną do tej ostatniej. Obudowę wykonalismy z płyty MPB ze względu na jej wytrzymałość i dekor. Fajnie wpisuje się w nowoczesny klimat domu.

Burzadolores · 03/09/2022 o 18:40

Mieszkam w domu jednorodzinnym i właśnie teraz tuż pod moim ogrodzeniem będą usytuowane śmietniki. Jestem jedynym prywatnym właścicielem na tym terenie i moim zdaniem nie powinno być pod moim ogrodzeniem śmietników bo jest inne miejsce na działce gdzie stoją budynki komunalne. Będę zmuszona mieszkać z zamkniętymi oknami i nawet na ogród nie będę mogła wyjść. Co mogę zrobić?

Ania · 19/04/2023 o 23:50

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju zabudowy koszy na śmieci. Po pierwsze wygląda to estetycznie, po drugie zmniejsza nieprzyjemny zapach. Takie obudowy można znaleźć na stronie firmy HARDOR – https://obudowy-koszy.pl/oferta/

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *