Często inwestorzy zadają mi pytanie, od czego zacząć tworzenie własnego wymarzonego domu. Jak znaleźć pomysł i konsekwentnie trzymać się wybranej koncepcji?

Rozpoczynając pracę nad nowym projektem, pierwszym zadaniem jakie sobie stawiam to określenie wyglądu i klimatu jaki pragnę osiągnąć w nowym domu. Analizuję działkę i otaczający teren, charakterystyczne elementy. Opisuje emocje jakie budynek będzie wzbudzał w domownikach i przypadkowych obserwatorach. Ustalam jego charakterystyczne cechy, opracowuję listę konkretnych przymiotników opisujących budynek, np.: nowoczesna bryła, klasyczny wygląd, minimalistyczny, zapraszający, przytulny, zintegrowany z ogrodem, wygodny, ciepły, kontrastujące kolory elewacji, ceglana elewacja…. itd

Projektując przestrzeń i układ domu pamiętaj jaki efekt pragniesz osiągnąć, jak chcesz czuć się w swoim wymarzonym domu. 

Inspiracji do projektu szukam w różnych miejscach: filmach, serialach, domach znajomych, internecie( tutaj więcej o stronach, które odwiedzam regularnie), restauracjach, galeriach sztuki, książkach i albumach z architekturą. Polskie i zagraniczne portale pełne są ciekawych pomysłów i nowatorskich rozwiązań.

Coraz częściej znajduję fajne pomysły również podczas spacerów w mojej okolicy, z ciekawością obserwuję ulice mojego zmieniającego się miasta, nowatorskie i odważne koncepcje inwestorów.

Dzisiaj chcę pokazać Wam jak przygotowuję pierwsze, wrażeniowe tablice z inspiracjami, na przykładzie nowego projektu przebudowy domu – kostki z lat 70.

Moim celem, jest zachowanie jego charakteru, pozostawienie prostej, minimalistycznej bryły PRL-owskiego budynku.

Zdjęcia kilku budynków znajdujących się w sąsiedztwie, które zwróciły moją uwagę, posłużą mi do przygotowania tablic inspiracji. Przygotuje dwa warianty ze zdjęć z konkretnymi przykładami, opisze główne cechy, które planuję wykorzystać w projekcie.

Pierwsze założenia projektowe towarzyszą mi w kolejnych etapach budowy domu. Dzięki wskazówkom pozostaje na właściwym torze, pamiętam o początkowych celach. W kolejnych etapach projekt będzie się zmieniał, konkretyzował i rozwijał.

 

#1 Nowoczesny Dom

Przykłady budynków z nowoczesną, minimalistyczną bryłą. Prosta bryła, kontrastujące kolory ( biel i grafit) i materiał ( tynk i drewno). Płaski dach, duże przeszklenia, wyrazisty kształt. Wnętrze otwarte na ogród. Ogrodzenie nawiązujące materiałem i kolorem do wyglądu domu.

 

Nowoczesny dom. Ciepłe drewniane elementy na elewacji wykonane z drewna w naturalnym kolorze, ocieplają zimne kolory tynków.

 

Remont domu – kostki. Udana metamorfoza, całkowicie oddaje charakter starego budynku z lat 70 XXw.  Przedstawia szacunek dla czasów minionych.

 

Drugi przykład metamorfozy domu – kostki. Tutaj zmieniono układ i wielkość okien, uporządkowano bryłę budynku. Jednak wprowadzone zmiany nie zmieniły jego charakteru. Od razu widać kiedy został zaprojektowany. Fajny przykład przebudowy domu – kostki.

 

Wykorzystanie drzew i krzewów zimozielonych jako element ogrodzenia. W naturalny sposób ogrodzenie ( oddzielenie się domowników od ulicy) jest wyższe od przepisowej wysokości ogrodzenia.

 

#2 Dom z Drewnianą Elewacją

 

Ten dom to również PRL-owska kostka, ale w zabudowie bliźniaczej. Zmieniono całkowicie dach ( ze stropodachu na dwu-spadowy), układ i wielkość okien. Elewacje wykończono szlachetnymi materiałami: drewnem i blachą. Nadają spójny i harmonijny charakter całości. Jeden kolor dla całego budynku, od kominów po nawierzchnię terenu. Ciemna, zdecydowana, grafitowa elewacja, dach i obróbki blacharskie, wykończenie kominów oraz stolarka okien i drzwi. Dwa materiały elewacji: deski oraz blacha.

 

Prosta bryła nowego domu. Budynek w całości pokryty deskami elewacyjnymi w naturalnym kolorze, obróbki blacharskie z blachy w kolorze szarym.

 

Ogrodzenie – połączenie elementów murowanych i metalowych.

 

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *