Planując budowę wymarzonego domu, wyobrażamy sobie jak będzie wyglądał. Zaczynamy poszukiwania idealnego miejsca na ziemi. Wybór działki to bardzo ważna decyzja, ma wpływ na formę budynku oraz rozplanowanie pomieszczeń we wnętrzu. Oto kilka rad, które ułatwią poszukiwania oraz wybór działki, zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.
Usytuowanie domu względem stron świata ma wpływ na prawidłowe życie i funkcjonowanie domowników. Wybierając działkę pod dom dla rodziny, warto wiedzieć jaki budynek można na niej wybudować. Z której strony usytuować salon z wyjściem na taras i ogród, aby cieszyć się słońcem przez długie godziny. Z której strony umieścić pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze ( garaż, spiżarnie, garderobę, schowek ogrodowy), aby ułatwiały i usprawniały poruszanie się po domu.
Z artykułu dowiecie się o:
- wariantach usytuowania domu na działce, względem stron świata – najkorzystniejszym i niekorzystnym. Z której strony powinna znajdować się droga dojazdowa z wjazdem i wejściem na teren działki.
- najkorzystniejszym układzie funkcjonalnym domu, względem stron świata. Z której strony umieścić salon z jadalnią, kuchnię, garaż, wejście do domu, sypialnie, pomieszczenia gospodarcze ( pralnię, kotłownie, garderobę, schowek na sprzęt ogrodowy).
- najkorzystniejszym usytuowaniu domu na działce, przy niekorzystnym układzie stron świata.
I. Wjazd na działkę od strony północnej.
Wariant działki z wjazdem od północy jest najkorzystniejszy. Bryła budynku może być zlokalizowana jak najbliżej drogi dojazdowej, czyli północnej strony. Dzięki takiemu układowi budynek w naturalny sposób oddzieli ogród, tworząc go prywatnym i intymnym, w którym rodzina będzie mogła ukryć się przed światem.
Usytuowanie domu jak najbliżej granicy działki od strony północnej, umożliwia stworzenie typowego układu funkcjonalnego budynku.
- Wejście ( furtka i drzwi wejściowe do domu) oraz wjazd ( brama wjazdowa i garażowa) do domu, kuchnia, garaż, pomieszczenia gospodarcze, schowek na sprzęt ogrodowy, kotłownia z pralnią – najlepiej umieścić od strony północnej lub wschodniej. Kuchnia najlepiej jeśli będzie z oknem na wejście i podjazd do domu, aby zawsze widzieć kto znajduje się przy furtce. Większość pomieszczeń gospodarczych nie musi być doświetlona światłem dziennym, ponieważ nie przebywamy tam długo w ciągu dnia. Północna część domu jest najchłodniejszą jego częścią oraz najbardziej narażoną na zimne wiatry.
- Salon z tarasem, jadalnię, część reprezentacyjną – zlokalizować od południa i zachodu, w strefie najbardziej nasłonecznionej, gdzie ogród jest najobszerniejszy. Latem otwarte szeroko drzwi tarasowe powiększą przestrzeń salonu o ogród. Jakość i komfort życia domowników wzrasta. Duże przeszklenia wychodzące na południe mogą powodować przegrzanie pomieszczeń podczas słonecznego lata. Dlatego dobrze zabezpieczać wnętrze przesłonami. Zimą to darmowa energia słoneczna.
- Pomieszczenia w części prywatnej ( sypialnie, pokoje dzieci, gabinety, biblioteki) mogą znajdować się od wschodu, południa lub zachodu. W zależności od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli lubimy promienie wschodzącego słońca o poranku to wschodnia strona będzie idealna. Jeśli wolimy spać do południa, wtedy lepiej sypialnie umieścić od zachodu.
II. Wjazd na działkę od strony wschodniej.
Jeśli wjazd na działkę od wschodu umożliwia ustawienie domu blisko granicy działki od strony północnej, to łatwo stworzymy przestronny ogród od południa lub zachodu. Takie usytuowanie działki względem stron świata, pozwala również na prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń w budynku.
- Łatwo zaplanujemy wejście do domu i wjazd do garażu od strony wschodniej.
- Kuchnia, garaż, pomieszczenia gospodarcze, schowek na sprzęt ogrodowy, kotłownia z pralnią – najlepiej umieścić od strony wschodniej lub północnej. Kuchnia z widokiem na wejście i podjazd do domu, aby zawsze widzieć kto znajduje się przy wejściu.
- Salon z tarasem i część rekreacyjno-wypoczynkową – zlokalizować od południa i zachodu, aby uzyskać najlepsze nasłonecznienie i połączenie z ogrodem.
- Pomieszczenia w części prywatnej ( sypialnie, pokoje dzieci, gabinety, biblioteki) mogą znajdować się od wschodu, południa lub zachodu – rozwiązanie podobne do wariantu działki z wjazdem od północy. Układ pomieszczeń zależy od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli odpowiadają nam promienie słońca o poranku to wschodnia strona będzie idealna. Jeśli jednak wolimy spać do południa, to lepiej wybrać wariant z sypialnią od zachodu.
III. Wjazd na działkę od strony południowej.
Wariant działki z wjazdem od strony południowej jest niekorzystny, szczególnie w przypadku niedużych posesji. Łatwiej będzie zlecić wykonanie indywidualnego projektu dostosowanego do konkretnych warunków, który spełni oczekiwania inwestora.
Wariant ten narzuca umieszczenie wejścia do domu, garażu, kuchni od strony południowej – nie jest to wygodne dla domowników ( kuchnia jest pomieszczeniem ciepłym, w którym się gotuje, piecze, zmywa. W kuchni często jest gorąco, a dodatkowe intensywne nasłonecznienie wzmaga odczucie przegrzania – nie jest to komfortowe uczucie, szczególnie dla tych, którzy dużo gotują). Jak najlepiej wykorzystać teren z wjazdem od południa ( plusy i minusy):
- Aby stworzyć jak największy ogród od południa lub zachodu, należy usytuować budynek jak najgłębiej działki. Ustawić go najbliżej północnej i wschodniej granicy. Ogród i salon z tarasem powinien znaleźć się od strony południowej, aby uzyskać jak najlepsze nasłonecznienie części mieszkalnej. Niestety podjazd i dojście do domu na działce wydłużą się.
- Minusem tego rozwiązania, może być widoczna z drogi część ogrodu. Mniej prywatności i intymności domowników, a więcej hałasu dochodzącego z drogi. Odpowiednie ogrodzenie ( mniej przezierne i wyższe) oraz gęsta zieleń zmniejszą negatywne odczucia.
0 komentarzy