Planujesz budowę domu i zastanawiasz się jaki rodzaj zabudowy wybrać. Masz do wyboru kilka możliwości. Dom w zabudowie: wolno stojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Jakie są wady i zalety każdego typu domu?
Typowy dom jednorodzinny składa się z kilku pomieszczeń: kuchni, łazienki, salonu, sypialni i pokoi dla dzieci. Może mieć jedno lub więcej pięter, w zależności od potrzeb mieszkańców. Mogą być wyposażone w dodatkowe pomieszczenia, takie jak gabinet, biblioteka, pokój fitness lub pralnia.
Dom jednorodzinny posiada także ogród, taras lub patio, co umożliwia relaks na świeżym powietrzu i integrację z naturą. W zależności od typu zabudowy umożliwia większą lub mniejszą prywatność i komfort życia domowników.
Rodzaj zabudowy dla konkretnych działek jest określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Jest to związane z dopuszczalnymi minimalnymi wielkościami działek budowlanych dla różnych typów zabudowy domów jednorodzinnych.

Dom wolnostojący
Dom wolnostojący jest budynkiem niezależnym, stoi samodzielnie na działce, jest odizolowany od innych budynków. Charakteryzuje się dużą przestrzenią, prywatnością i swobodą w aranżacji wnętrz oraz ogrodu. Zaletą tego rozwiązania jest, że nie usłyszysz sąsiada za ścianą.
Jeśli decydujesz się na dom wolnostojący to masz największą swobodę w kształtowaniu bryły budynku, wyboru stylu i wielkości domu. Ten rodzaj zabudowy daje niezależność wyboru materiałów, z których są wykonane. Masz największą swobodę wyboru produktów budowlanych: drewna, cegły, betonu lub innych materiałów, w zależności od preferencji oraz zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi.
Ten rodzaj zabudowy wymaga większej działki. W zależności od wielkości domu i powierzchni zabudowy minimalna działka to około 1000m2. Ponieważ musisz zachować przepisowe odległości od granicy działki.

Bliźniak
Dom jednorodzinny bliźniak składa się z dwóch oddzielnych części (tzw. pół-bliźniaków), połączonych ze sobą ścianą. Każda część domu jest odrębna, mieszkańcy mają pełną prywatność i swobodę, posiadają odrębne wejście, własny ogród, oddzielny dach.
Bliźniak jest popularnym rozwiązaniem dla rodzin, które chcą mieć swój własny dom, ale nie chcą ponosić wysokich kosztów budowy i utrzymania domu jak to jest w przypadku domu wolnostojącego.
Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj zabudowy to musisz wiedzieć, że wymaga on specjalnego projektu architektonicznego, który uwzględnia podział budynku na dwie odrębne części. Budynki te są zwykle projektowane tak, aby były symetryczne.
Minimalna wielkość działki w przypadku budowy bliźniaka to około 700-750m2.
Minusem może być sąsiad za ścianą i odgłosy, które powoduje.

Szeregówka
W zabudowie szeregowej domy są budowane jeden za drugim, dzieląc ze sobą ściany boczne. Każdy dom jest oddzielny, ale łączy się ze swoimi sąsiadami. Zabudowa szeregowa jest często stosowana w miastach, gdzie brakuje miejsca na budowanie domów jednorodzinnych z ogrodami, ale jednocześnie mieszkańcy chcą mieć swój własny dom z prywatnym ogrodem lub podwórkiem.
Każdy dom ma własne wejście i ogród lub podwórko. Są budowane w taki sposób, aby były podobne do siebie pod względem wyglądu, rozmiaru i rozplanowania pomieszczeń. Zabudowa szeregowa może być budowana zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
Zalety tego typu zabudowy to na pewno niższe koszty budowy w porównaniu z budową domów wolnostojących czy bliźniaków. A tak że minimalna wielkość działki, ponieważ mogą to być działki o powierzchni nawet 150-300m2.
Wady to:
- mniejsza ilość naturalnego światła w domach w środkowej części szeregu,
- mniejsza prywatność w porównaniu z domami jednorodzinnymi,
- okna projektuje się tylko z dwóch stron,
- niewielki ogródek i w bardzo bliskiej odległości sąsiad dają nie wiele prywatności,
- wygląd indywidualnego segmentu nie jest możliwy do swobodnej zmiany. Musisz dostosować się do sąsiadów i estetyki całego budynku.
To najczęściej wybierane rodzaje zabudowy domów jednorodzinnych. Każdy ma swoje wady i zalety. Jednak wszystkie dają dużo możliwości i są ciekawą alternatywą dla mieszkań.
Który z wariantów uważasz za najlepszy i dlaczego. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii.
0 komentarzy