Zmiany w przepisach budowlanych wprowadzane w kilku ostatnich latach, sprawiają że nowo budowane domy jednorodzinne są obiektami o bardzo niskim lub niemal zerowym zużyciu energii. Świadome budownictwo oraz propagowanie oszczędzania energii ma na celu zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie emisji CO2 do atmosfery. Wysokie wymagania termiczno-izolacyjne stawiane inwestorom domów jednorodzinnych pozwalają w przyszłości zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu.

Decydując się na budowę domu pasywnego musisz spełnić bardziej rygorystyczne warunki techniczne niż przy budowie domu zgodnego z przepisami prawa budowlanego.

Dom pasywny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię pierwotną jest minimalne lub zerowe. Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania, podgrzania wody i wentylacji w domu pasywnym wynosi do 15 kWh/m2*rok.

Energia pierwotna zużywana podczas codziennego użytkowania domu jest pozyskiwana z zasobów naturalnych, które mogą być odnawialne i nieodnawialne.

Nieodnawialne źródła energii to węgiel kamienny, gaz ziemny czy ropa naftowa. Wydobycie i spalanie węgla, w celu produkcji energii elektrycznej ma niekorzystny wpływ na przyrodę. W przypadku odkrywkowych kopalni węgla brunatnego niszczone są krajobrazy na ogromnych przestrzeniach. Ponadto podczas uzyskiwania energii z węgla uwalniane są do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla czy tlenku siarki , które mają niekorzystny wpływ zarówno na środowisko jak i na nasze zdrowie.

Odnawialne źródła energii to wiatr, energia słoneczna, energia wody czy pochodząca z wnętrza Ziemi energia geotermalna. Źródła energii pozyskiwanej w ten sposób nie wyczerpują się, a elektrownie pozyskujące taką energię nie zanieczyszczają środowiska.

Parametry jakie musi spełniać dom, aby był domem pasywnym:
  1. Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata.

Dom pasywny powinien być zlokalizowany na działce w sposób umożliwiający maksymalne wykorzystanie warunków atmosferycznych. Właściwy teren powinien umożliwiać zorientowanie domu na osi północ-południe z wjazdem od strony północnej.

Układ funkcjonalny pomieszczeń musisz dostosować do kierunków świata:

  • Od północy zastosuj minimalną ilość okien i drzwi. Okna i drzwi zewnętrze powodują duże straty ciepła, dlatego niekorzystnym jest umieszczanie ich od strony północnej. Najlepiej, aby ściana zewnętrzna była pełna, bez okien. Dlatego z tej strony zaplanuj pomieszczenia niewymagające światła naturalnego.
  • Od południa powinny znaleźć się pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli: sypialnie, salon, jadalnia, gabinet. W tych miejscach zastosuj największe okna, aby uzyskać jak największą ilość ciepła z promieniowania słonecznego oraz światła dziennego. Natomiast podczas lata możesz się zabezpieczyć przed intensywnym słońcem i gorącem, drzewami przy domu lub roletami w oknach albo markizą. Dużo cienia w domu zapewni również okap dachu, dlatego warto go zastosować w domu pasywnym.
Moja rada: nie wycinaj istniejących drzew i krzewów na działce. Wykorzystaj je, jako naturalne źródła energii. Drzewa zabezpieczają w zimie przed chłodem a latem przed upałem. Zaoszczędzisz w ten sposób na zużyciu energii.
  1. Zwarta i prosta bryła

Plan budynku zaplanuj oparty na prostokącie lub kwadracie. Najlepiej bez załamań, wykuszy oraz z minimalną ilością narożników i łączeń ścian zewnętrznych. To zminimalizuje straty ciepła.

Dom pasywny ma jedno piętro lub jest parterowy z poddaszem użytkowym, im mniejsza powierzchnia dachu tym mniejsze straty ciepła.

Dach również powinien być prosty: dwuspadowy, jednospadowy lub płaski.

Dom pasywny nie ma balkonów, wykuszy, przybudówek czy lukarn. W ten sposób ograniczysz ewentualne mostki termiczne, które powodują duże straty ciepła.

  1. Szczelny pod względem izolacyjności cieplnej budynek.

Duże straty ciepła powodują źle wykonane lub gorzej zaizolowane miejsca w przegrodach zewnętrznych – mostki termiczne. Występują najczęściej na połączeniu płyt balkonowych ze stropem, w wieńcach, nadprożach, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych.

Stosuj ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej, przy zastosowaniu specjalnych zapraw, taśm uszczelniających. Bardzo duże znaczenie ma również staranne i fachowe wykonastwo.

Należy zachować ciągłość izolacji termicznej na wszystkich przegrodach zewnętrznych: podłoga na gruncie, ściany zewnętrzne, dach.

Budowa domu pasywnego wymaga dokładności wykonania oraz wiedzy technicznej firmy budowlanej, której zlecasz realizację domu.
  1. Zastosowanie odpowiednich parametrów izolacji termicznej.

Za wysokie parametry izolacyjności cieplnej domu odpowiada warstwa izolacja termiczna: styropian, wełna mineralna, itd. Grubości warstwy izolacji termicznej przegród zewnętrznych w domu pasywnym są zdecydowanie większe od domów tradycyjnych. Wynoszą np.: dla ścian zewnętrznych ok. 35-40 cm styropianu lub wełny mineralnej, a dla płyty fundamentowej ok. 25-35 cm oraz ścian fundamentowych ok. 30cm styroduru.

  1. Konstrukcja posadowienia.

Dom pasywny wymaga zastosowania płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów, czyli ław fundamentowych. Takie rozwiązanie nie wymaga wykonania głębokich wykopów a warstwa izolacji termicznej jest ciągła pod całą płytą. W przypadku ław fundamentowych wykop jest głębszy a załamań fundamentów więcej. Możliwość ewentualnych błędów jest większa dlatego dom pasywny posadowiony powinien być na płycie fundamentowej.

  1. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W domach pasywnych należy stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W tem sposób stworzysz obieg zamknięty. Ciepłe powietrze uciekające z wnętrza przechodzi przez instalacje wentylacyjną oddając z powrotem ciepło do środka. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej straty ciepła przez kominy są ogromne. Ponieważ ciepłe powietrze bezpośrednio wydmuchiwane jest na zewnątrz.

  1. Brak wentylacji grawitacyjnej

Domy pasywne nie mają wentylacji grawitacyjnej. Ze względu na ogromne straty ciepła. Ciepło z domu jest bezpośrednio wywiewane na zewnątrz.

  1. Energooszczędne szklenie oraz ramy okienne.

Stosowane okna oraz ramy okienne muszą charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.  

Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K)

9. Ogrzewanie

Dom pasywny charakteryzuje się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną i szczelnością przy niskim zapotrzebowaniu na energię. Tradycyjne sposoby ogrzewania nie sprawdzają się, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię pierwotną.

W domu pasywnym do ogrzewania, należy wykorzystywać urządzenia zasilane energią z odnawialnych źródeł: pompy ciepła, fotowoltaikę, panele solarne.

Budowa domu pasywnego wiąże się z wysokimi wymaganiami technicznymi oraz większymi kosztami budowy. Nawet jeśli nie jest to rodzaj domu dla Ciebie to warto wzorować się i wprowadzać pewne założenia do Twojego domu. W ten sposób zdecydowanie obniżysz koszty eksploatacji a wiem, że będą one rosły.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *