Jakimi kryteriami powinieneś się kierować przy wyborze działki pod budowę domu? Przepisy prawa budowlanego wymagają od inwestorów budowy domów energooszczędnych. Rosnące ceny za energię zmuszają do racjonalnych i oszczędnych realizacji.

Kupno działki to pierwszy krok w budowie domu energooszczędnego.

Działka budowlana

to wydzielony teren, na którym można prowadzić prace budowlane, czyli np.: budować dom jednorodzinny. Jej wielkość, kształt, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej ( media) umożliwiają prawidłowe korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.

Nie każda działka jest budowlana. Może mieć różne przeznaczenie: rolne, leśne, drogowe, lub pod zabudowę usługową, itd.

Budowle zrealizowane na działce budowlanej muszą spełniać wymogi wynikające z obowiązujących przepisów budowlanych oraz z prawa miejscowego, czyli: planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Kupno działki to pierwszy etap budowy domu. Jak powinieneś wykorzystać teren, aby zmniejszyć zużycie energii w przyszłym domu? Jaką działkę wybrać, aby ograniczyć koszty użytkowania domu?

Budownictwo energooszczędne ma na celu:

  • maksymalne pozyskiwanie i wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł oraz
  • minimalizowanie strat ciepła.
Budowa domu energooszczędnego zaczyna się od wyboru właściwej działki.

Dom energooszczędny to dom tani w eksploatacji. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do ogrzania, wentylacji oraz wyprodukowania ciepłej wody jest niskie, czyli nie przekracza 70 kWh/(m2·rok). Obecne przepisy prawa budowlanego wymagają od inwestorów budowy nowych domów jako energooszczędne.

Kieruj się poniższymi kryteriami oraz wybierz działkę, która charakteryzuje się następującymi cechami:
  1. Usytuowanie terenu względem stron świata.

usytuowanie działki względem stron świata to najważniejsza cecha terenu, która ma ogromny wpływ na wykorzystanie naturalnych źródeł energii.

Właściwy teren powinien umożliwiać zorientowanie domu na osi północ-południe z wjazdem od strony północnej. Jest to najkorzystniejszy układu pomieszczeń w domu. 

W tym wariancie budynek może być zlokalizowany jak najbliżej drogi dojazdowej, czyli północnej strony. Dzięki takiemu układowi dom w naturalny sposób oddzieli ogród, tworząc go prywatnym i intymnym. Wejście ( furtka i drzwi wejściowe do domu) oraz wjazd ( brama wjazdowa i garażowa) do domu, garaż – najlepiej umieścić od strony północnej.

2. Nasłonecznienie

Działka powinna umożliwiać wykorzystanie maksymalnego nasłonecznienia terenu. Umożliwiając skierowanie największej powierzchni elewacji domu w stronę południową, aby wykorzystać naturalne źródło energii – promienie słoneczne.

Usytuowanie domu jak najbliżej granicy działki od strony północnej, umożliwia stworzenie najkorzystniejszego układu funkcjonalnego budynku.

Od strony południowej, wschodniej i zachodniej zaplanuj pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli: sypialnie, salon, jadalnia, gabinet. Okna i przeszklenia od tych stron w sposób naturalny zapewnią ciepło we wnętrzu.

Od północy umieść pomieszczenia pomocnicze: garaż, spiżarnie czy pomieszczenia gospodarcze, schowek na sprzęt ogrodowy, kotłownia z pralnią – najlepiej umieścić od strony północnej. Stworzą w domu strefę zabezpieczającą przed zimnem od północy. Również od tej strony nie należy projektować okien w elewacji lub zdecydowanie je ograniczać. Większość pomieszczeń gospodarczych nie musi być doświetlona światłem dziennym, ponieważ nie przebywamy tam długo w ciągu dnia. Północna część domu jest najchłodniejszą jego częścią oraz najbardziej narażoną na zimne wiatry.

Salon z tarasem, jadalnię, część reprezentacyjną zaplanuj od południa i zachodu, w strefie najbardziej nasłonecznionej, gdzie ogród jest najobszerniejszy. Zimą to darmowa energia. W chłodne dni, dzięki promieniom słonecznym uzyskamy w sposób naturalny światło i ciepło we wnętrzu.

Natomiast latem otwarte szeroko drzwi tarasowe powiększą przestrzeń salonu o ogród. Jakość i komfort życia domowników wzrasta.

Pomieszczenia w części prywatnej ( sypialnie, pokoje dzieci, gabinety, biblioteki) mogą znajdować się od wschodu, południa lub zachodu. W zależności od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli lubimy promienie wschodzącego słońca o poranku to wschodnia strona będzie idealna. Jeśli wolimy spać do południa, wtedy lepiej sypialnie umieścić od zachodu.

3. Wielkość i kształt działki

Wybierając i kupując działkę pamiętaj, że musi ona mieć również odpowiedni kształt i wielkość. Aby móc korzystać z naturalnych źródeł energii dom należy ustawić w odpowiedni sposób względem stron świata. Mała i wąska działka będzie trudna w zaprojektowaniu. Może wymagać projektu indywidualnego.

Większa działka o regularnym kształcie daje więcej możliwości wybrania najlepszego projektu typowego.

4. Zieleń

Na kupno odpowiedniej działki ma znaczący wpływ na energooszczędność budynku ma otaczająca go zieleń. 

Duże przeszklenia w budynku od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, mogą powodować przegrzewanie się domu latem. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednie zacienienie. Jednym ze sposobów jest sadzenie drzew przy domu. Drzewa liściaste lub bluszcz na elewacji skutecznie zapewnią zacienienie i chłód latem. Zimą tracąc liście, dopuszczają promienie słoneczne zapewniając ocieplenie wnętrza.

Natomiast od strony północnej warto zasadzić rośliny zimozielone ( iglaste), które zimą zapewnią osłonę przed zimowymi wiatrami oraz wychłodzeniem budynku.

Sadząc drzewa pamiętaj o odpowiednim ich doborze w zależności od strony świata i ich wielkości.

Zieleń ( drzewa i krzewy) ma wiele zalet. Może być również naturalną barierę i ochronę przed hałasem, zanieczyszczeniami oraz wścibskimi spojrzeniami.

O naturalnym chłodzeniu domu znajdziesz więcej informacji tutaj.

Pamiętaj kupno działki ma ogromny wpływ na energooszczędność twojego domu oraz koszty jakie będziesz ponosić w przyszłości w związku z jego utrzymaniem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *