Garaż to jeden z podstawowych elementów nowoczesnego domu. Wybierając projekt typowy lub projektując dla siebie dom musisz zdecydować o ilości stanowisk samochodowych, wielkości pomieszczenia i jego lokalizacji na działce.

Ilość miejsc postojowych oraz sposób ich urządzenia w terenie określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

Właściwe zaplanowanie garażu w znaczącym stopniu ułatwi życie domowników. Należy szczególną uwagę zwrócić na poniższe punkty:

  1. Odpowiednie usytuowanie na działce. Na lokalizację garażu, wybierz najmniej atrakcyjne miejsce na działce, najlepiej od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Powierzchnia garażu nie powinna zabierać powierzchni z części mieszkalnej słońca oraz atrakcyjnych widoków.
  2. Nie może być za mały. Jego wielkość, należy dostosować do funkcji, pomieszczenie musi być wygodne dla użytkowników, czyli po zaparkowaniu samochodu musisz z niego wygodnie wysiąść i wsiąść oraz wypakować zakupy.
  3. Nie może być za duży. Przestrzeń garażu to przestrzeń pomocnicza, nie powinna być większa lub atrakcyjniejsza od części mieszkalnej, przeznaczonej do codziennego życia. Zadbaj o zrównoważony komfort wszystkich stref domu.
  4. Połączenie z domem. Należy zaprojektować funkcjonalne przejście z garażu do części mieszkalnej. Zaplanuj odpowiednie pomieszczenia pomocnicze, takie jak schowki, pralnie, spiżarnie, pomieszczenie na rowery czy kosiarkę. Ich lokalizacja we właściwych miejscach podniesie jakość życia domowników.
Garaż wbudowany w bryłę domu

Garaż wbudowany w bryłę domu stanowi jego część, łączy się z częścią mieszkalną oraz ma wspólny dach domu.

Bezpośrednia komunikacja pomiędzy domem a garażem pozwala na przejście suchą nogą, masz możliwość wsiadania i wysiadania w domu omijając nieprzyjemną pogodę. Rozpakowywanie zakupów jest dużo wygodniejsze, ponieważ odbywa się blisko mieszkania i pomieszczeń przeznaczonych do ich przechowywania.

Garaż powinien być oddzielony od części mieszkalnej „śluzą”, czyli np.: wiatrołapem, pomieszczeniem gospodarczym lub np. korytarzem. Pozwoli to na odseparowanie ewentualnych nieprzyjemnych hałasów lub zapachów z garażu.

Zaprojektowanie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych na trasie garażu z domem, takich jak schowki, spiżarnia, kotłownia z pralnią, usprawni funkcjonalność domu.

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący jest to oddzielny budynek, wybudowany w pewnej odległości od domu. Może być powiększony o pracownię lub warsztat.

Budowa garażu o wielkości do 35m2 powierzchni zabudowy wymaga zgłoszenia robót budowlanych do Urzędu.

Warunki techniczne, według których należy zaprojektować garaż znajdziesz w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Kategorie: BUDOWA DOMU

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *