Jak budować rozsądnie i oszczędnie w dobie szalejących cen za energię elektryczną i materiały budowlane? Zmiany w przepisach budowlanych już na etapie projektowania zmuszają inwestorów do wnikliwej analizy kosztów, zarówno samej realizacji jak i użytkowania domu.

Kiedy dom jest energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom tani w eksploatacji. Jego zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania, wentylacji oraz wyprodukowania ciepłej wody jest niskie, czyli nie przekracza 70 kWh/(m2·rok). Cechami charakterystycznymi są:

  • zwarta bryła,
  • wysoka izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych,
  • odpowiednie ustawienie względem stron świata,
  • znikome straty ciepła.
Oto 7 zasad według, których wybudujesz dom energooszczędny!
1. Działka

Prawidłowe zaprojektowanie domu energooszczędnego zaczyna się od wyboru właściwej działki. Idealnym jest, gdy wjazd na nieruchomość znajduje się od strony północnej, natomiast pomieszczenia dzienne od strony południowej. W ten sposób do pokoi, w których najwięcej przebywają domownicy wpuszczamy maksymalną ilość promieni słonecznych i dzięki temu w naturalny sposób ogrzewamy pomieszczenia.

Ogromne znaczenie ma otoczenie domu. Właściwy sposób sadzenia drzew lub wykorzystania istniejącej roślinności wokół budynku. Iglaste drzewa sadzone od północy domu zabezpieczą przed zimnym wiatrem i wychłodzeniem budynku w zimie. Natomiast liściaste drzewa od południa i zachodu, w lecie zapewnią cień i schronienie przed słońcem a zimą, gdy opadną liście dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu.

Moja rada: nie wycinajmy istniejących drzew i krzewów na działkach. Wykorzystujmy je w projektach, jako naturalne źródła energii. Drzewa zabezpieczają nas w zimie przed chłodem a latem przed upałem. Zaoszczędzimy na energii i stworzymy dom dla ptaków i zwierząt.

O zapewnieniu naturalnego chłodu we wnętrzu podczas upałów, piszę również tutaj.

2. Bryła budynku

Druga ważna cecha to zwarta, prosta i nieduża bryła.

Plan budynku oparty na prostokącie lub kwadracie. Niewielka ilość załamań, narożników i łączeń ścian zewnętrznych zminimalizuje straty ciepła.

Budynek powinien być piętrowy lub z poddaszem użytkowym, im mniejsza powierzchnia dachu tym mniejsze straty ciepła.

Dach również powinien być prosty: dwuspadowy, jednospadowy lub płaski.

W domach energooszczędnych nie buduje się balkonów, wykuszy, przybudówek czy lukarn. Ograniczając ewentualne mostki termiczne, które powodują duże straty ciepła.

3. Przeszklenia

Największe okna i przeszklenia projektuje się od strony południowej.

Duże okna to duże straty ciepła. Opłaca się montować duże okna od południa, gdzie straty ciepła rekompensuje intensywne nasłonecznienie. Należy unikać okien w pomieszczeniach ogrzewanych zlokalizowanych od strony północnej.

W warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy wymagania stawiane wszystkim przegrodom zewnętrznym ( ściany, dach, posadzka), również dla okien. Aby zminimalizować straty ciepła stosując duże przeszklenia, warto wybierać okna o niższym niż standardowy współczynnik przenikania ciepła, mniejszy niż U=0,8 W/(m2· K).

4. Wysoka termoizolacyjność domu

Dom energooszczędny charakteryzuje się przegrodami zewnętrznymi o dużej izolacyjności termicznej. Straty ciepła przez źle ocieplone ściany, dach, płytę na gruncie i fundamenty powodują duże zużycie energii oraz wysokie koszty eksploatacyjne. Jedynie odpowiednia warstwa termiczna (styropian lub wełna) zabezpieczy wnętrze budynku przed uciekaniem ciepła na zewnątrz.

5. Mostki termiczne

Mostki termiczne to gorzej zaizolowane miejsca w przegrodach zewnętrznych. Występują najczęściej na połączeniu płyt balkonowych ze stropem, w wieńcach, nadprożach, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych. Oprócz strat ciepła to miejsca, gdzie skrapla się para wodna, zbiera się wilgoć i powstaje pleśń. Dlatego bardzo ważne jest dobre wykonanie tych elementów oraz projekt uzupełniony o rozrysowane detale kłopotliwych miejsc.

W domach energooszczędnych nie wykonuje się balkonów. W związku z kłopotliwym łączeniem ściany z płytą balkonu, gdzie straty ciepła są bardzo duże.

6. Wentylacja

Typowa dla domów jednorodzinnych wentylacja grawitacyjna powoduje straty ciepła. Wywiew ciepłego powietrza na zewnątrz oraz nawiew zimnego nie sprzyja energooszczędności. Dlatego w domach energooszczędnych powinno stosować się wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Instalacja mechaniczna pozwoli odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza, wykorzystując je do ogrzania wnętrza.

7. Układ pomieszczeń

Ten punk wiąże się z wyborem właściwej działki, do której należy dopasować odpowiedni projekt domu.

Układ pomieszczeń zgodny ze stronami świata spowoduje, że straty ciepła w domu będą mniejsze. Od południa powinny znajdować się pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi: sypialnie, salon, jadalnia, itd. Od północy pomieszczenia pomocnicze: schowki, garderoby, garaż, spiżarnie. W ten sposób ograniczymy ilość okien od północy, chłodniejsze pomieszczenia mogą mieć niższą temperaturę i nie powodować dyskomfortu domowników.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *