Jakich błędów projektowych nie popełniać projektując dom energooszczędny? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę szukając projektu domu typowego?

Chcesz wybudować dom energooszczędny – nie popełniaj tych błędów!

1. Rozłożysta bryła

Planujesz budowę domu energooszczędnego nie wybieraj budynku z rozłożystą bryłą. Dom energooszczędny charakteryzuje się zwartą i niewielką bryłą, jest parterowy z poddaszem lub maksymalnie ma dwie kondygnacje ( parter i piętro). Plan budynku oparty jest na prostokącie z płaskim lub dwuspadowym dachem.

Garaż w domu energooszczędnym znajduje się poza bryłą budynku lub go nie ma w ogóle. Aby zachować jak najprostszą bryłę nie stosuj balkonów, ganków, lukarn, loggii, czy skrzydeł bocznych.

Od strony północnej wybieraj pomieszczenia, które nie wymagają ogrzewania i nie są przeznaczone na stały pobyt domowników, czyli: garaż, spiżarnia, pomieszczenia pomocnicze. Ściany zewnętrzne od północy zazwyczaj są pełne, z niewielką ilością drzwi i okien. Najlepiej w ogóle nie wykonywać okien w pomieszczeniach ogrzewanych, aby ograniczyć wychładzanie wnętrza domu.

Rozłożysta bryła to również duża powierzchnia dachu. Jedne z największych strat ciepła są powodowane właśnie przez źle ocieplony dach.

2. Źle ocieplony dom

Brak izolacji termicznej lub nie wystarczająca jej grubość na przegrodach zewnętrznych to główny powód dużych strat ciepła.

Prawidłowe ocieplenie: ścian zewnętrznych, dachu, fundamentów oraz posadzki na gruncie zatrzyma ciepło we wnętrzu domu. Aby zachować komfort życia oraz ograniczyć znacząco wydatki na energię, nie oszczędzaj na izolacji termicznej.

3. Mostki termiczne

Mostki termiczne powstają w miejscach problematycznych, czyli na przykład na połączeniu płyty balkonu ze stropem, w wieńcu, styku ścian w ścianach zewnętrznych. Źle wykonane ( nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna ) powodują duże straty ciepła.

Aby uniknąć tego błędu zacznij od wyboru właściwego projektu – prosta i zwarta bryła domu, bez balkonów, lukarn i ganków. Następnie przekaż budowę sprawdzonemu wykonawcy, który zadba o prawidłową realizacje inwestycji oraz dopilnuje, aby dom wykonano zgodną ze sztuką budowlaną.

Podsumowując:

  1. Wybierz rozsądny projekt domu!
  2. Nie oszczędzaj na ociepleniu budynku!
  3. Zatrudnij sprawdzonego i wiarygodnego wykonawcę!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *