Jakimi kryteriami kierować się wybierając dach do domu? Co oprócz własnego gustu i upodobań, należy uwzględnić? Styl, forma, kolor dachu to podstawowe kwestie do rozstrzygnięcia przez inwestora. Ponieważ to właśnie wygląd dachu ma dominujący wpływ na kształt i estetykę całej bryły. Obecnie co raz popularniejsze stają się nowoczesne budynki z dachami płaskimi – stropodachami. W takim wariancie to elewacja znajduje się na pierwszym planie. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej wybierane przez polskich inwestorów to dwuspadowe i wielospadowe dachy, które zazwyczaj wyglądają dosyć ciężko i zdecydowanie dominują nad całością.
Wybierając dach do domu, należy zacząć od sprawdzenia wymagań miejscowego planu lub w razie jego braku od warunków zabudowy działki. Z tych dokumentów dowiemy się o wymaganiach dla dachów, takich jak: rodzaj, kształt, pokrycie lub kolor. Wybór dachu do domu należy podejmować zgodnie z wytycznymi prawa lokalnego. Jednak nie zawsze upodobania inwestora idą w parze z wymaganiami przestrzennymi.
Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się:
- jaki ma być kształt i rodzaj dachu – skośny czy płaski,
- jakie ma być jego nachylenie – kąt spadku połaci,
- jak wysoko ma znajdować się kalenica oraz okap,
- jakie ma być położenie dachu względem granic działki – najczęściej miejscowy plan podaje kierunek ( równoległy lub prostopadły) linii kalenicy względem frontowej granicy działki,
- jakie można stosować pokrycia dachowe – dachówka ceramiczna, betonowa, bitumiczna, blachodachówka, blachy trapezowe, itd.
- kolorystykę.
Decydując o wyborze dachu, należy przemyśleć również parametry produktów oraz kwestie techniczne takie jak: sposób montażu, wymagania konserwacji dachu czy jego trwałość.
Rodzaje dachów
- Dachy skośne mają minimum 9% spadku, natomiast dachy strome 27% spadku. Najczęściej wykonywane w Polsce to dachy dwuspadowe, które mają połać o nachyleniu od 25 % do 45% spadku. Więźbę dachową stanowiącą konstrukcję dachu wykonuje się z drewna, natomiast izolację przeciwwodną z papy na sztywnym poszyciu (z desek albo płyt osb) lub z bardziej nowoczesnego materiału – membrany.
- Dach płaski / stropodach – to strop nad ostatnią kondygnacją domu, budynek tego typu charakteryzuje się brakiem poddasza. Nachylenie warstwy spadkowej dachu to max 9 %. Najczęściej stropodachy zabezpiecza się materiałami hydroizolacyjnymi, takimi jak: papa, specjalna folia, membrana EPDM.
Rodzaje pokryć
Dachy skośne – wybór pokrycia dachu należy dostosować do kąta nachylenia połaci. W związku z tym inwestor decydując się na konkretny materiał powinien zapoznać się z zaleceniami producenta oraz bezwzględnie je stosować. Dodatkowo producenci określają szczegółowe wymagania dla swoich produktów, zalecając np: zastosowanie konkretnego rodzaju izolacji przeciwwodnej; pełnego deskowania na krokwiach lub mocowania mechanicznego każdej dachówki, a nie niektórych.
Oto najczęściej stosowane pokrycia dachów skośnych:
- dachówki ceramiczne – wykonywane z wyselekcjonowanych glin. Najpopularniejsze kształty to: karpiówka, mnich-mniszka, holenderki, esówki, romboidalne, prostokątne.
- dachówki betonowe – wykonywane z betonu. Mają kształty zbliżone do dachówek ceramicznych. Ich powierzchnia może być błyszcząca, matowa lub półmatowa.
- blachodachówka – produkuje się arkusze ze stali, obustronnie ocynkowanej lub zabezpieczone cynkowo. Najlepsze dla dachów prostych, ponieważ jest to materiał trudny w obróbce przy skomplikowanych kształtach, np.: wyobleniach, lukarnach. Należy zachować ostrożność przy montażu, ponieważ jest to delikatny produkt.
- blacha trapezowa
- blacha płaska – produkowana jest ze stali, aluminium, również droższych materiałów jak: blacha miedziana lub cynkowo-tytanowa. Sprzedawana jest w formie taśmy. Jest bardzo plastyczna, łatwo daje się formować na skomplikowanych dachach. Kolejna zaleta to dobrze wygląda w połączeniu z rożnymi stylami.
- gonty bitumiczne – jest to rodzaj papy zbrojonej siatką z włókna szklanego, ozdobiony kolorową posypką. Materiał bardzo plastyczny i elastyczny, z łatwością można formować obłe kształty oraz skomplikowane dachy. I co się z tym wiąże są bardzo łatwe w montażu. Wymagają sztywnego poszycia, aby zachować gładką powierzchnię.
0 komentarzy