15 błędów przy budowie domu. Czego unikać i jakich pomyłek nie popełniać podczas budowy domu – najczęściej wymieniane przez inwestorów.

Czego się wystrzegać, jakich błędów nie popełniać zdaniem inwestorów! Błędy przy budowie domu!

DZIAŁKA
  1. Brak wiedzy o wymaganiach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy dowiesz się jaki dom możesz wybudować na działce, która cię interesuje, m.in.: o maksymalnej powierzchni zabudowy domu, maksymalnej wysokości budynku, rodzaju dachu, kierunku kalenicy, nieprzekraczalnych liniach zabudowy, itd. Również jakie inwestycje są planowane w sąsiedztwie. Niektóre mogą być uciążliwe, mieszkanie bezpośrednio przy np.: fabryce lub magazynie węgla, z pewnością może być bardzo niekomfortowe i męczące. Przed zakupem działki koniecznie zapoznaj się z warunkami zabudowy i planami lokalnymi względem sąsiedztwa. Te informacje uzyskasz w urzędzie gminy, miasta czy powiatu.
  2. Kupno za dużej działki. Duża działka to wysoka cena za nieruchomość ale też zwiększone koszty realizacji ogrodzenia, czy wykończenia i wyposażenia ogrodu.
  3. Złe, niefunkcjonalne ustawienie domu na działce. Prawidłowa lokalizacja budynku na działce to najważniejszy element funkcjonalnego i wygodnego domu. Strony świata, nasłonecznienie, droga dojazdowa, nachylenie terenu mają wpływ na stworzenie przyjaznego, dostosowanego do potrzeb domowników wymarzonego domu.
  4. Brak uzbrojenia w media. Projekt oraz realizacja przyłączy do domu mogą być kosztowne i czasochłonne, dlatego warto przed zakupem działki sprawdzić możliwości podłączenia i ewentualne koszty wykonania przyłączy ( wody, elektryki, kanalizacji, gazu). Są sytuacje, gdy budowa np.: sieci gazowej w ulicy jest niemożliwa ponieważ jej budowę blokuje właściciel działki sąsiedniej. Dlatego dowiedz się w Urzędzie, u gestorów sieci jak sprawy wyglądają. Bądź świadomy faktycznej sytuacji, aby ewentualnie przewidzieć dodatkowe koszty.
PROJEKT
  1. Za duży dom o zbyt skomplikowanej bryle. Duża i rozłożysta bryła to nie tylko wysokie koszty budowy ale też spory koszt utrzymania i użytkowania. Ogrzanie dużego domu będzie zdecydowanie kosztowniejsze niż mniejszego. Budowa np.: wielospadowego dachu to wysoki koszt zarówno robocizny jak i materiałów.
  2. Źle wybrany projekt domu. Niedostosowana przestrzeń do potrzeb przyszłych domowników – błąd wielu inwestorów. Zbyt szybko i nieprzemyślanie wybrany projekt, który finalnie nie jest tym czego oczekiwali. Lepiej poświęcić więcej czasu na przemyślenie, czego potrzebuje cała rodzina oraz właściwe dostosowanie projektu do wymagań działki. Zwróć uwagę na właściwe ustawienie budynku na działce względem stron świata i wybierz projekt z odpowiednim układem pomieszczeń.
  3. Błędy i braki w projekcie. Warto zaprojektować: wygodny garaż, w którym zaparkujemy samochód, ale i wygodnie wysiądziemy i wypakujemy np.: zakupy. Przemyśl jak będzie odpowiednia wielkość każdego pomieszczenia ( sypialni, wiatrołapu, gabinetu, itd). Zaplanuj spiżarnię przy kuchni lub na trasie garażu z kuchnią ( bardzo wygodny układ). Zwróć uwagę na wymiary pomieszczeń i mebli w projektach typowych. Wielkości wyposażenia ( łóżka, stoły, sofy, fotele, itd) mogą być przeskalowane, aby pomieszczenia wydawały się większe niż w rzeczywistości.
  4. Niesprawdzony projektant. Jeśli planujesz zatrudnić architekta do projektu indywidualnego domu to koniecznie sprawdź jego wcześniejsze projekty i realizacje. Porozmawiaj z nim, aby dowiedzieć się w jakim stylu projektuje, czy słucha twoich wymagań i opinii. To bardzo ważne, aby dobrze rozumieć się z projektantem, który ma zaprojektować wasz dom. Jego zadaniem jest dobrze poznać potrzeby i oczekiwania rodziny.
  5. Niewygodne skosy na poddaszu. Za niska ścianka kolankowa obniży skośny dach domu, co spowoduje, że powierzchnia użytkowa będzie mniejsza niż rzut kondygnacji. Powierzchnię użytkową liczy się od wysokości 190 cm pomieszczenia. Warto na etapie projektu budowlanego podwyższyć wysokość kondygnacji. Zmiana wysokości budynku to zmiana istotna, wymaga zatwierdzenia przez Urząd w projekcie budowlanym.
  6. Brak drugiej łazienki. Wygodne minimum w domu to dwie łazienki lub łazienka + wc. Nie warto oszczędzać na drugiej łazience przy 3/4 osobowej rodziny.
BUDOWA
  1. Niesprawdzony wykonawca. Wybór firmy budowlanej to bardzo ważna decyzja. Koniecznie sprawdź: realizacje wykonawcy, porozmawiaj z wcześniejszymi inwestorami, podpisz szczegółową umowę.
  2. Niekontrolowanie wydatków. Budowa domu to ogromne wydatki finansowe, które należy kontrolować i sprawdzać na każdym etapie realizacji.
  3. Opóźnienia. Pamiętaj, że budowa jest czasochłonna i skomplikowana. Załuż, że może się przedłużać. Pół roku opóźnienia to nic nadzwyczajnego.
  4. Niesprawdzony kierownik budowy. Kierownik budowy to bardzo ważna funkcja na budowie. Musi on służyć wiedzą i radą, sprawdzać poprawność projektu oraz wykonanych prac budowlanych. Nie warto oszczędzać i lepiej zatrudnić osobę zaufaną, z doświadczeniem, która zadba o interes inwestora na budowie.
  5. Brak kontroli budowy. Inwestor powinien jak najczęściej być na budowie i w miarę możliwości sprawdzać poprawność wykonanych robót przez firmę budowlaną oraz zgodność realizacji z projektem budowlanym.

Mam nadzieję, że wymienione błędy przy budowie domu pomogą wam ich uniknąć.

Podzielcie się proszę własnymi doświadczeniami i napiszcie o swoich pomyłkach.

Kategorie: BUDOWA DOMU

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *