
Należy zacząć od wyjaśnienia co to jest dom energooszczędny. To budynek, który do ogrzania, wentylacji oraz ciepłej wody zużywa nie dużą ilość energii. Jego całkowite roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 70 kWh/m2. Aby spełnić te wymagania, należy planować inwestycję kompleksowo i zacząć od analizy terenu, na którym dom ma powstać.
Jaka powinna być działka pod dom energooszczędny, aby spełnić konkretne wymagania oraz najefektywniej wykorzystywać naturalne źródła energii.
Więcej o formalnościach, których należy dopełnić przed zakupem działki najdziesz tutaj.
Budowa domu energooszczędnego zaczyna się od wyboru właściwej działki. Należy przeanalizować jej kształt, strony świata i zieleń:
- Działka a strony świata
Właściwy teren powinien umożliwiać zorientowanie domu na osi północ-południe z wjazdem od strony północnej. Działka powinna pozwalać na wykorzystanie maksymalnego nasłonecznienia terenu. Umożliwiając skierowanie największej powierzchni elewacji domu w stronę południową, aby wykorzystać naturalne źródło energii – promienie słoneczne do ogrzania.
2. Działka a projekt domu
Projekt domu energooszczędnego, należy wpisać w działkę, w sposób maksymalnie wykorzystujący jej zalety. Od strony południowej, powinny znaleźć się pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli: sypialnie, salon, jadalnia, gabinet. Okna i przeszklenia od tej strony w sposób naturalny zapewnią ciepło we wnętrzu.
Od północy, należy planować pomieszczenia pomocnicze: garaż, spiżarnie czy pomieszczenia gospodarcze. Stworzą w domu strefę zabezpieczającą przed zimnem od północy. Również od tej strony nie należy projektować okien w elewacji lub zdecydowanie je ograniczać
3. Działka a zieleń
Znaczący wpływ na energooszczędność budynku ma otaczająca go zieleń. Duże przeszklenia w budynku od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, mogą powodować przegrzewanie się domu latem. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednie zacienienie. Jednym ze sposobów jest sadzenie drzew przy domu. Drzewa liściaste lub bluszcz na elewacji skutecznie zapewnią zacienienie latem. Zimą tracąc liście, dopuszczają promienie słoneczne zapewniając ocieplenie wnętrza.
Natomiast od strony północnej warto zasadzić rośliny zimozielone, które zimą zapewnią osłonę przed zimowymi wiatrami oraz wychłodzeniem budynku.
O naturalnym chłodzeniu domu znajdziesz więcej informacji tutaj.
4. Działka a jej kształt i wielkość
Działka pod dom energooszczędny powinna mieć kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta. Najlepiej, aby nie była zbyt mała, wtedy można najkorzystniej ustawić budynek, wykorzystując promienie słoneczne do ogrzania wnętrza. Terem powinien również umożliwiać nasadzenia drzew w celu naturalnego chłodzenia budynku w lecie.
Oglądaj teren w porze jesiennej lub zimowej, kiedy wygląda najmniej korzystnie. W tym okresie możesz dowiedzieć się o działce istotnych informacji, np czy woda się nie zbiera na terenie, czy grunt jest przepuszczalny. Te informacje ograniczą ewentualny późniejsze problemy.
Świadomość inwestorów do korzystania z naturalnych źródeł energii, w ostatnich latach jest coraz większa. Dzięki tej wiedzy przyszli właściciele domów mogą znacząco obniżyć wydatki na energię. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przemyślenie budowy domu oraz świadome decyzje projektowe.
0 komentarzy