Jesień to dobry moment na wybór projektu wymarzonego domu. Długie wieczory i niezliczona ilość typowych projektów do wyboru. Jednak wbrew pozorom czasu nie jest dużo a formalności i decyzji do podjęcia mnóstwo. Jak się zorganizować, od czego zacząć i jak krok po kroku działać, aby rozpocząć budowę na wiosnę?
4 kroki właściwego i szybkiego działania!
Krok 1 – określenie i stworzenie listy potrzeb i oczekiwań

Ten pierwszy krok jest bardzo ważny, ponieważ nie znając własnych oczekiwań trudno jest wybrać odpowiedni projekt domu. Należy opracować a najlepiej spisać listę potrzeb. Oczywiście w trakcie poszukiwań idealnego domu ta lista będzie się zmieniać.

Standardowe oczekiwania inwestorów to: salon, kuchnia, trzy sypialnie, w tym jedna sypialnia z łazienką, łazienka ogólna. Przeanalizuj również np.: wielkość pomieszczeń, jak duże sypialnie, kuchnia połączona z salonem czy oddzielna, hol obszerny czy korytarz, garderoby czy tylko szafy, garaż na jeden czy dwa samochody a może dom bez garażu. Dodatkowe miejsce na pracę w domu. Decyzji do podjęcia jest wiele. Projekt powinien uwzględniać oczekiwania wszystkich domowników.

14 punktów do przemyślenia, o czym pamiętać wybierając projekt domu?

Krok 2 – uwarunkowania działki

Szukając i wybierając projekt domu musisz znać warunki zabudowy działki. Bez tych informacji nie dowiesz się: o maksymalnej powierzchni zabudowy, o rodzaju dachu ( płaski czy spadzisty), kierunku kalenicy względem drogi, wysokości maksymalnej domu, nieprzekraczalnych liniach zabudowy ( w jakiej odległości od granicy frontowej można lokalizować budynek) i wielu innych wymaganiach. Zazwyczaj plan miejscowy określa również kolory elewacji i dachu.

Fizyczne sprawdzenie uwarunkowań działki i jej sąsiedztwa. Należy sprawdzić kierunki stron świata, istniejącą roślinność ( drzewa i krzewy), sąsiednie budynki, stronę wjazdu na działkę, gdzie zaplanujemy sypialnie, a od której strony salon z tarasem i wyjściem do ogrodu, itd.

Krok 3 – układ funkcjonalny domu

Dopiero teraz jesteś gotowy, aby znaleźć właściwy plan funkcjonalny. Musisz pamiętać, że będziesz żył z rodziną w tym domu przez lata. Wygoda Twoja i Twojej rodziny jest bardzo ważna. Po wybudowaniu będzie bardzo trudno i kosztowniej wprowadzać ewentualne zmiany.

Na tym etapie, skup się na analizowaniu planów i tego jak są dopasowane do Twoich wymagań. Powinieneś przemyśleć jak mieszkasz obecnie i czego Wam brakuje, co przeszkadza, co dom musi mieć a co fajnie, gdyby miał.

Krok 4 – wygląd zewnętrzny

Przeglądając dziesiątki projektów typowych pierwsze co widzimy na stronach z projektami to wizualizacje domów. Efektowne i kolorowe. Na tej podstawie inwestorzy często podejmują decyzje o wyborze projektu. A to powinien być ostatni punkt tego procesu.

Wygląd zewnętrzny domu powinien być dopasowany do:

  • Twoich potrzeb,
  • wymagań warunków zabudowy działki oraz
  • właściwego do oczekiwań domowników planu funkcjonalnego.

Projekt wymarzonego domu powinien spełniać wszystkie punkty. I aby nie była to najgorsza przygoda życia kolejność kroków powinna być zachowana.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *