Nowoczesny dom to nie tylko współczesna estetyka, modne wykończenie, przestronne wnętrza, duże przeszklenia – to przede wszystkim funkcjonalna i wygodna dla domowników przestrzeń, spełniająca ich potrzeby. Jak zaplanować pomieszczenia pomocnicze w domu?
Dom ma dwie twarze:
  1. pierwsza widoczna i dostępna dla wszystkich, zarówno domowników jak i gości – zawiera pomieszczenia: wejście do domu, hol, salon, kuchnia, ogród.
  2. druga ukryta, pomocnicza – to garderoby, schowki, spiżarnia, pralnia, kotłownia, garaż.

Uważam, że dobrze zaprojektowane i w odpowiedniej ilości zaplecze gospodarcze, tworzą komfortową i łatwą w użytkowaniu przestrzeń. Dom staje się przyjazny i łatwy w uporządkowaniu w codziennym funkcjonowaniu. Pamiętaj! Jeśli pominiesz zaplecze gospodarcze w domu to ucierpi na tym właśnie strefa reprezentacyjna.

Wielu inwestorów wybierając projekt typowy lub projektując dla siebie dom indywidualny, rezygnuje z pomieszczeń pomocniczych uważając, że to strata miejsca. To błąd! Twój dom stanie się zagracony i optycznie mniejszy przez ilość potrzebnych mebli do chowania codziennych rzeczy. Często projektuje się domy bez podpiwniczenia a poddasze wykorzystuje się na sypialnie, dlatego w projektach bardzo często brakuje dodatkowych pomieszczeń pomocniczo-technicznych.

Prawidłowo zaprojektowane pomieszczenia pomocnicze/ techniczne pozwolą na utrzymanie porządku oraz komfortu życia domowników.

Pomieszczenia pomocnicze powinny być rozmieszczone w różnych strefach domu, w zależności od ich funkcji oraz potrzeb indywidualnych domowników. Przestrzeń ta może być mniejsza, niedoświetlona, a temperatura niższa ( garaż, spiżarnia, kotłownia) niż w części mieszkalnej, wykończenie powinno być trwałe i umożliwiające łatwe utrzymanie w czystości. Zgodnie z wymaganiami technicznymi w pomieszczeniach pomocniczych i technicznych, należy zapewnić prawidłową wentylację oraz napływ świeżego powietrza.

Gdzie lokalizować pomieszczenia pomocnicze/techniczne:
  1. Garderoba ogólna w strefie reprezentacyjnej, przy wejściu głównym do domu. Schowamy wierzchnie okrycia całoroczne domowników i gości, obuwie, torby, plecaki. Można rownież przechowywać akcesoria sportowe, walizki, itd. Należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni przed garderobą, na rozbieranie się z wierzchniej odzieży oraz miejscu do siedzenia, aby założyć buty.
  2. Garderoba indywidualna. Warto zaplanować kilka mniejszych lub jedną większą garderobę przy sypialniach, do przechowywania ubrań, pościeli, kołder, itd.
  3. Spiżarnia. Pomieszczenia na produkty spożywcze. Lokalizacja spiżarni na drodze pomiędzy garażem a kuchnią, będzie najwygodniejsza w użytkowaniu. Spiżarnia powinna znaleźć się blisko kuchni, aby w każdej chwili można z niej korzystać. Nie powinna być ogrzewana, najlepiej, gdy jest zlokalizowana od północy lub wschodu, bez okna ( pozwoli na utrzymanie równomiernej temperatury). Koniecznie wentylowana z napływem świeżego powietrza. Nie musi być to duże pomieszczenie ale ustawne ( warto wcześniej sprawdzić w projekcie możliwość ustawienia regałów z półkami).
  4. Kotłownia. Przy ogrzewaniu na paliwa stałe lub olej opałowy kotłownia musi być oddzielnym pomieszczeniem, w którym również można magazynować opał lub zbiornik na olej. Kotłownia na gaz ziemny lub elektryczny można umieszczać w innych pomieszczeniach technicznych.
  5. Pralnia, suszarnia. Jeśli możesz pozwolić sobie na wygospodarowanie przestrzeni, to zdecydowanie ułatwi ona utrzymanie porządku i funkcjonalności w twoim domu. Oprócz pralki, suszarki, przy odpowiedniej wielkości pomieszczenia ukryjesz również deskę do prasowania, odkurzacz, mop, środki czystości, uwalniając miejsce w łazience.
  6. Garaż. Planując budowę domu z garażem, możesz przewidzieć większą powierzchnię na przechowywanie sprzętów sportowych, akcesoriów do ogrodu lub opon.
  7. Schowek na sprzęt do ogrodu. Jeśli nie planujesz garażu lub komórki w ogrodzie to koniecznie zaplanuj schowek na kosiarkę, grabie, łopatę do odśnieżania podjazdu, sanki, ziemię do kwiatków. Ustaw pomieszczenie od strony ogrodu ułatwi to korzystanie ze schowka.

Projektując dom czy wybierając projekt typowy przemyśl, potrzeby twojej rodziny i dostosuj zaplecze gospodarcze do swoich oczekiwań.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *