Kontynuując temat projektów typowych, dzisiaj kilka rad dotyczących prawidłowej kolejności działań, przy poszukiwaniach właściwego projektu typowego. Post dla inwestorów, którzy planują sami ( bez wsparcia architekta) wybrać projekt oraz znaleźć odpowiednią działkę. Są to ważne decyzje, dlatego przedstawiam prawidłową kolejność działań, która w łatwy sposób doprowadzi Cię do właściwego wyboru. Dzięki tym radom unikniesz błędów i niepotrzebnych kosztów.

Projekt Typowy Domu Jednorodzinnego

 

KROK PIERWSZY – OKREŚLENIE POTRZEB I MARZEŃ RODZINY

Kiedy Twoja przygoda z budową domu dopiero się zaczyna, jednak wiesz, że chcesz „budować” własny dom, zaplanuj burze mózgów z bliskimi, określ Wasze oczekiwania, potrzeby i marzenia. Szukaj inspiracji wszędzie, w filmach, magazynach i stronach internetowych z architekturą i wnętrzami. Rozmawiaj ze znajomymi, którzy mieszkają już w domach, dowiedz się jakie są ich przemyślenia i doświadczenia na temat wygodnego domu, co się sprawdza, a co jest dużym błędem. Pytaj i zapisuj.

Odpowiedz sobie na poniższe kwestie, sprecyzowanie oczekiwań pomoże Ci w kolejnych etapach:

  1. dom parterowy czy piętrowy a może parterowy z poddaszem. O zaletach i wadach domu parterowego piszę tutaj.
  2. garaż na dwa czy jeden samochód
  3. garaż połączony z domem czy wolnostojący
  4. salon z aneksem kuchennym czy salon z oddzielną kuchnią
  5. kuchnia z wyspą, czy w kuchni będzie stół dla rodziny
  6. schody w części dziennej ( np. w salonie) czy klatka schodowa
  7. wielkość salonu
  8. oddzielne pomieszczenie na jadalnię czy większy salon z dużym stołem
  9. wc dla gości w części dziennej
  10. oddzielne pomieszczenie na gabinet do pracy
  11. oddzielne pomieszczenie na kino domowe lub pokój gościnny
  12. ilość łazienek, jedna wspólna dla wszystkich domowników czy np. dwie, po jednej na każdym piętrze
  13. główna sypialnia z oddzielną łazienką i garderobą
  14. ilość i wielkość sypialni dla dzieci
  15. szafa przy wejściu do domu czy garderoba ogólna
  16. wysokość pomieszczeń. Przepisowe minimum 2.50m ( nie polecam w domu robić pomieszczeń wysokości zaledwie 2.50m), czy może 3.00m
  17. oddzielne pomieszczenie pralni i suszarni
  18. dom podpiwniczony czy nie podpiwniczony
  19. ilość schowków i pomieszczeń gospodarczych takich jak: spiżarnia, pomieszczenie lub dodatkowa przestrzeń na rowery, sanki, hulajnogi; kotłownia, pomieszczenie na sprzęty ogrodowe. Jeśli nie planujecie piwnicy to zastanówcie się nad dodatkowym miejscem lub pomieszczeniem do przechowywania.
  20. zwarta bryła budynku czy rozłożysta
  21. dach spadzisty wielopołaciowy czy dwuspadowy a może dach płaski
  22. dom nowoczesny czy tradycyjny
  23. duże przeszklenia czy standardowe okna
  24. elewacja ceglana, drewniana czy tynk
  25. dach spadzisty kryty dachówką, blachą czy bitumem

Kiedy odpowiecie sobie na te pytania, łatwiej będzie Wam dopasować i wybrać właściwy projekt domu oraz działkę. Poznacie swoje potrzeby. Co w Waszym domu koniecznie musi się znaleźć, a co może być miłym dodatkiem, ale z czego w razie konieczności zrezygnujecie.

14 punktów o planowaniu i projektowaniu wymarzonego domu, znajdziecie tutaj.

 

KROK DRUGI – WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DZIAŁKI ORAZ WARUNKI JEJ ZABUDOWY

Kiedy Wasze oczekiwania zostały określone, wiecie już, czy planowany dom będzie piętrowy czy  parterowy, wolnostojący czy bliźniak. Znacie ogólne założenia domu: jego wielkość, rodzaj dachu, wielkość garażu, dom z dużymi przeszkleniami, itd.

Pamiętaj – łatwiej jest znaleźć typowy projekt dopasowany do Twojej działki, niż działkę dopasować do konkretnego projektu.

Znaleźliście działkę, która wydaje się idealna pod budowę domu. Przed jej kupnem, koniecznie sprawdźcie warunki zabudowy. Wniosek o wyrys i wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i zagospodarowania, składa się we właściwym urzędzie gminy lub starostwie. Uzyskacie informacje, które pozwolą ocenić, czy planowany dom może powstać na wybranej działce. Warunki zabudowy określają m.in. rodzaj zabudowy (jednorodzinna wolnostojąca lub bliźniacza); przeznaczenie terenu np. usługi i biura albo zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną; linie zabudowy ( odległość frontu domu od drogi, czy można budować w ostrej granicy działki); minimalną powierzchnie działki; maksymalną powierzchnie zabudowy.

Dzięki tym informacjom zorientujesz się, jakiego projektu domu powinieneś szukać oraz czy upatrzona działka jest odpowiednia na Wasze cele.

Szukając działki zwróć uwagę na jej usytuowanie względem stron świata ( więcej informacji tutaj), ma to wpływ na właściwe rozplanowanie funkcji w budynku.

Formalności i informacji, których należy dopełnić i uzyskać przed kupnem działki, aby nie kupować „kota w worku” dowiecie się również tutaj.

 

Projekt Gotowy Domu

 

KROK TRZECI – WYBÓR WŁAŚCIWEGO PROJEKTU TYPOWEGO

Kiedy Wasze oczekiwania zostały jasno sprecyzowane, wybór odpowiedniego projektu katalogowego będzie łatwiejszy. Oferta projektów typowych jest ogromna, dlatego ważne jest, aby dokładnie określić Wasze potrzeby. Jeśli planujecie wprowadzić zmiany w projekcie projektant to zrobi, jednak są to dodatkowe koszty. Ustalane z indywidualnie z architektem w zależności od ilości i rodzaju zmian.

Pamiętaj, że cena za projekt katalogowy nie jest całkowitym kosztem inwestora za opracowanie dokumentacji projektowej. Koszt ten może być dwa, a nawet trzy razy wyższy.

Na czym polega adaptacja projektu typowego opisuję tutaj.

Projekt typowy musi wpisywać się w działkę, w sposób odpowiadający zapisom planu miejscowego oraz przepisom Prawa Budowlanego i Warunków Technicznych.

Jeśli chcesz określić szerokość i długość budynku pasującego do Twojej działki ( jeśli plan miejscowy nie określa innych wymagań) to pamiętaj, że ściana zewnętrzna z otworami ( okna, drzwi) nie może znajdować się bliżej niż 4.0 m od granicy działki. Natomiast ściana bez otworów (pełna) minimum 3.0 m od granicy działki. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy plan miejscowy dopuszcza sytuowanie ściany bez otworów bezpośrednio przy granicy działki lub 1.5 m od niej. Tak samo jest w przypadku działek wąskich ( o szerokości 16.0 m i węższych) ścianę bez otworów można budować bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości 1.5 m.

 

Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z wyborem projektu typowego, na jakie trudności natrafiliście. A może dopiero planujecie budowę domu. Czy zastanawialiście się nad planem działania i kolejnością czynności?

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *